Докторот на Шумахер: Не сум волшебник , нема експерименти за кои се пишува

Познатиот француски хирург , Филип Менаш , човекот кој го лекува асот на Формула 1 , Мајкл Шумахер , реагираше на медиумските написи за лекувањето на славниот Германец.

Неколку европски таблоиди објавија информации пред неколку недели дека Менаш користел експериментална терапија врз Шумахер, а тој денеска ги демантира.  

"Јас не сум волшебник и не работам чуда. Мојот тим и јас не експериментираме. Овој термин не постои за нас и не одговара на она што навистина е лекот", рече Менаш, чии зборови ги пренесе Марка, додавајќи:

„Имаше огромн внимание по извештаите во медиумите, но ситуацијата се нормализира. Ние постигнавме голем напредок во последните 20 години, но сè уште знаеме малку за матичните клетки“, заклучи Менаш.

Ианку, поминаа повеќе од пет години откако Мајкл Шумахер падна додека беше на одмор со синот Мик на скијање на француските Алпи.

Тој возел во необележан дел од патеката, паднал незгодно на главата на единствениот голем камен во околина на неколку десетици метри.

Легендарниот возач на Формула 1 сè уште се опоравува, а информациите за неговата состојба се сведуваат на шпекулации во медиумите и детали откриени од претежно анонимни извори.

Романо : Мурињо е фаворит за нов тренер на Тотенхем

Маурицио Покетино веќе не е менаџер на Тотенхем . Аргентинецот беше со Спурсите од 2014 година.

По феноменалната ланска сезона, во која Тотенхем играше во финалето на Лигата на шампионите против Ливерпул, тој направи ужасен потег и ја плати цената. Во Премиер лигата, Спурси се само 14-ти.

„Се двоумевме да ја донесеме оваа одлука“, изјави Даниел Леви, шеф на Спурсите.

„Ова не е одлука што управата ја донесе набрзина и лесно. За жал, резултатите во домашната лига на крајот на минатата година и почетокот на оваа сезона беа крајно разочарувачки“, заклучи тој.

Веќе се зборува за можен наследник на Покетино, при што италијанскиот специјалист за трансфери, Фабрицио Романо, тврди дека Мурињо е фаворит. Истиот човек додава дека Масимилијано Алегри не е еден од кандидатите.

Португалецот е без работа речиси една година, откако беше отпуштен поради лошиот настап во Манчестер Јунајтед. Оттогаш, тој најмногу работи како студиски аналитичар на различни телевизиски станици, коментирајќи ја Премиерлигата за Sky Sports оваа сезона.

Скандал на отворањето на новиот стадион во Тирана (ВИДЕО)

Во Тирана со натпревар меѓу Албанија и Франција беше отворен стадионот „Ер Албанија“, модерен објект што ќе биде дом на албанската репрезентација.

Албанците го загубија мечот од Французите со 0-2, а за жал не се покажаа како организатори. Кога го отворија стадионот, доживеаја инцидент што многу бргу го обиколи светот.

Поточно, прскалките за тревникот биле свртени во погрешна насока. Така, наместо да го наводнуваат тревникот, тие ги испрскаа предните редови на трибините, така што дел од посетителите мокри го гледаа натпреварот.

Поранешен НБА играч настрада во сообраќајна несреќа

Поранешниот НБА играч и член на најдобрата петорка во 2004 , Маркус Даниелс доживеа сообраќајна несреќа.

Кошаркарот е тешко повредени пренесен во болница во Бирмингам , во американската држава Алабама.

Не се објавени детали за несреќата или колку сериозно е повредена кошаркарот, но локалните медиуми објавија дека не е добро.

Даниелс беше sвезда на универзитетот Обурн, па затоа беше големо изненадување кога не беше избран во 2003 година. Сепак, во Летната лига истата година, Далас Маверикс му даде шанса и имаше договор на три години.

По Далас, тој играше за Индијана, Бостон и Милвоки и мина вкупно 10 години во НБА-лигата, одигра 548 натпревари со просек од 7,9 поени. Тој играше со Селтикс во финалето во НБА во 2010 година, во кое Бостон загуби од ЛА Лејкерс.

Неодамна дипломира на Обурн и започна да работи на универзитетскиот тим како директор за развој на играчи.

притисни ентер