Алцхајмеровата болест,,крадец“ на помнењето

Цртежите од часовникот се нацртани од луѓе кои имаат алцхајмерова болест.

 Ова е само еден од тестовите каде според точноста на цртежот, дали се наместо бројките или не во кругот и стрелките, може да  биде симптом за оваа болест.

Денеска е светскиот ден, виолетовата боја не потестува на оние кои не создале и пораснале, а денеска го памететат она што било нивна младост, болеста избришала децении живот пред староста. Во Македонија се уште навреме не се открива оваа болест.

Сликите од младоста, филмовите се она што беше во знак на нивната младост.Раматичните црно бели филмови и музиката го освежија плоштадот  Македонија, но и предизвикаа внимание да се прашаме дали некој близок до семејството има вакво заболување. Во страчките домови стигнуваат луѓето кои се во поодмината фаза и не може некој од семејството да  им даде грижа 24 часа.

Причините за појавата на Алцхајмеорвата болест не се целосно разјаснети. Ова заболување се јавувава над 65 годишна возраст и е одговорна за 60 проценти од дементните заболувањња.

РАВИОЛИ СО ДОМАТЕН СОС

Рецепт на  РЕНАТА ТРАЈЧЕВСКА

Потребни состојки:, 200 гр. брашно, 2 јајца, 1 лажичка маслиново масло, 200 гр. печурки, неколку лажици доматен сос, малку сончогледово масло, 100 гр. фета сирење, малку пармезан, 1 филџан вода, магдонос, бибер, сол и зачин од сув зеленчук по вкус.

Постапка:

По подлабок сад со брашно се додаваат 2 јајца и 1 лажичка маслиново масло и се замесува тесто.

Откако тестото добро ќе се измеси се остава да отстои една вечер.

Се посипува со брашно и со сукало се формира подебела кора.

Добиената кора се посипува со брашно и се става во специјална рачна направа за тенчење кори.

Најнапред се поминува на поголема дебелина, а потоа на помала, за да не се распука кората.

Откако ќе се истенчи кората се прават кругови со помош на калап.

Во тава со загреано масло се пропржуваат сечкани печурки.

При крај се зачинуваат со бибер, сол и зачин од сув зеленчук по вкус.

Се додава сечкан магдонос, се намалува температурата на шпоретот и се додава дробено фета сирење.

Состојките се пропржуваат уште неколку минути.

Со добиената смеса се полнат круговите од тесто и се формираат равиоли во форма на цветови или друга форма.

Во тенџере се става 1 филџан вода да зоврие.

Во тава со масло се ставаат равиолите малку да се пропржат.

Откако ќе се пропржат се става зовриената вода и тавата се покрива со капак.

Равиолите крчкаат околу 7 минути и потоа се ставаат во чинија со загреан доматен сос и се посипуваат со пармезан.

Видео: Нови видови на ајкули кои одат по дното!?

Научниците откриле нови видови на ајкули кои перките ги користат за да одат по дното.

Новите видови на ајкули се откриени во Индоавстралискиот архипелаг, научниците  велат дека тие се хранат со мали риби и безрбетници.

Според доктор Кристин Даџон ајкулите се предатори и ги користат своите перки за да одат по морското дно.

-Ајкулите се помали од еден метар и не се опасни за луѓето, изјавила Даџон.  

Научниците се воодушевени од откривањето на нови видови ајкули и истакнуваат дека тоа се должи на 12 годишна студија  спроведена од компаниите „CSIRO“ , „Conservation International“, Научниот институт во Индонезија , Министерството за поморство на Индонезија и Музејот за природна историја на Флорида.

-Генетските податоци покажуваат дека новиот вид на ајкула се развил откако ајкулите се оттргнале од својата првобитна популација, станале генетски изолирани во нови реони и се развила во нов вид. Нивните перки им обезбедуваат голема предност во однос на нивниот плен малите ракчиња и мекотели, наведува доктор Даџон.

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830

Бројот на заразени од новиот тип на Коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми.

Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска помош од државните власти. Засега во 10 градови на провинцијата Хубеи не работи јавниот транспорт.

Новиот вирус и припаѓа на групата вируси кои предизвикаа САРС, болест од која пред 17 години умреа 800 лица ширум светот, а исто така почна да се шири од Кина.

Во меѓувреме, британските власти соопштија дека пациент со симптоми на Коронавирус е примен во болница во Белфаст, Северна Ирска, каде тестирањето е во тек за да се утврди дали е позитивен за вирусот.

Три лица се исто така задржани и во Глазгов и Единбург, откако пристигнале со директен лет од кинескиот град Вухан со симптоми на инфекција од Коронавирус.

Светската здравствена организација по дводневното заседавање, сепак не прогласи вонредна ситуација на меѓународно ниво, заради Коронавирусот...

притисни ентер