Се запали Иранка зашто и бил забранет влез на стадион

Жена од Иран се запали пред да и биде изречена пресудата и казната затвор зашто сакала да гледа фудбалски натпревар на стадион.

29- годишната жена , која локалните медиуми ја нарекоа ,,Сахар” , била уапсена во март , откако се обидела да влезе на стадионот во Техеран . На жените во Иран им е строго забрането да гледаат натпревари со мажи , што е директно кршење на правилата на ФИФА. Иронично е и тоа што стадионот на кој сакала да влезе се вика ,,Азади” , што во превод значи ,,Слобода”.

Сахар била уапсена и осудена на шест месеци затворска казна , поради наводно навредување на полицајците. Претходно била пуштена со кауција , но минатата недела пресудата била потврдена , поради што таа се запалила во судницата.

Вчера жената им подлегнала на повредите. На социјалните мрежи денеска во Иран се објавени илјадници киоментари со изрази за сочуство кон Сахара и осуда кон властите.

Капитенот на иранската фудбалска репрезентација, Масуд Шохаи, на Инстаграм и  оддаде почит на починатата навивачка: „Како што сме шокирани денес од ограничувањето на правата на жените во Иран, идните генерации Иранци ќе бидат потресени што на жените во нашата земја некогаш не им беше дозволено да влезат на фудбалските стадиони“.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино во јуни се закани со санкции доколку не им се дозволи на жените да влезат на фудбалските стадиони.

„Златна камера 300" за француската кинематограферка Хелен Лувар

„Златна камера 300" на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки" освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар  за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао".

„Златна камера 300" на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки" меѓу 12 филма во конкуренција освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар  за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао".

„Сребрена камера 300" доби Џинсонг Донг од Кина, кинематографер на филмот „Езерото на дивите гуски", а  со „Бронзена камера 300"  е награден Даниеле Ципри од Италија, кинематографер на филмот „Пирани".

На свеченото затворање на јубилејниот фестивал во Битола му беше доделена и наградата за животен опус на грчкиот кинематографер Јоргос Арванитис, која му ја врачи директорката на ИФФК, Гена Теодосиевска.

Добитниците на трите награди од натпреварувачката селекција не присуствуваа на доделувањето поради други професионални обврски.

Одлуката за наградите ја донесе меѓународно стручно жири во кое членуваа  Ед Лакман од САД, Калојан Божилов од Бугарија, Доминик Велински од Франција, Ненад Дукиќ од Србија и Фејми Даут од Северна Македонија.

Во нивното образложение за првонаградената Лувар е наведено дека кинематограферката „маестрално ги покажува можностите на кинематографијата и нејзината психолошка моќ за раскажување приказни".

Беше доделена и „Мала златна камера 300" од категоријата краток филм која и беше врачена на Констанца Сандовал од Аргентина.

Во чест на наградените почна специјална проекција на филмот „Манаки – приказна во слики" чиј режисер и кинематографер е Роберт Јанкуловски, кој ја прикажува фотографската работа на Јанаки и Милтон Манаки и нивното големо творештво. /МИА

Полицијата употреби солзавец во Хонг Конг

Демонстрантите во Хонг Конг денеска запалија кинеско знаме, а полицијата употреби солзавец за да ги растера.

Полицијата обвини некои демонстранти дека фрлале молотови коктели по маршот на повеќе од илјада лица во Туен Мун, област во северозападниот дел на градот.

Демонстрантите поминале околу два километри од игралиште до зградата на Владата.

Многу од нив биле облечени во црно и носеле чадори, симбол на нивното движење.

Протестот бил релативно мал во однос на претходните демнострации кои се одржуваат секој викенд од јуни.

Русија ќе спроведе анализи на заканите по националната безбедност и стабилност

Русија најбрзо што мора ќе спроведе дополнителни анализи на заканите за националната безбедност и за стратешката стабилност.

 Со оглед на американските  планови за наоружување на своите воени сили со ракети од краток и среден дострел, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Според министерството, наместо да се најде начин за спасување  на договорот за нуклеарните сили од среден дострел, САД ги блокирале сите шанси да се разговара за конструктивно барање на решение, соопшти руското МНР.

притисни ентер