Шведска нема да го екстрадира Давидовски, врховниот суд вели на 27 април немало тероризам

За шведскиот суд упадот во Собраниетона 27 април пред две години е бунт, а не терористички акт.

Барањето на македонското Министерство за правда за екстрадиција на Дејан Давидовски - Дешо, еден од обвинетите за “терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста” е одбиено од шведскиот Врховенсуд, кој сметал дека  делото во овој случај е политичко.

„Од документите во конкретниот случај се чини дека наводното дело вклучува упад во Собранието за да се обидат со закани и насилство да го спречат изборот на претседателот на Собранието. Делото за кое Дејан Давидовски е осомничен според шведскиот закон може да се смета дека одговара на бунт... Затоа постојат пречки за екстрадиција“,–пишува во одлуката на шведскиот врховен суд донесена на 15 август.

Како таа ќе се одрази на случајот во земјава, кој веќе половина година е заглавен пред Апелација, е нејасно, но одбраната очекува во секој случај таа да има битно влијание пред Еврпоскиот суд за човекови права во Стразбур.

“Нашето судство нема слух очигледно, ниту менталниот склоп е таковда размислува за жач се работи по инерција, и досега ниту една реформа во судството не е преземена, буквално имаат клиентелистички што е жано, но ова секако ќе влијае пред судот во Стразбур, каде што сметам дека предметот ќе заврши. “ вели адвокатот Звонко Давидовиќ.

Со првостепената пресуда пролетва, обвинетите што не беа опфатени со амнестијата, добија вкупно околу 200 години затвор. Апелација се уште нема закажано седница по жалбите на одбраната, бидејќи се уште го чека мислењето на Вишото обвинителство.

Во меѓувреме Русковска поднесе обвинение и против организаторите на упадот во мај, но судот се уште се нема одлука дали го прифаќа.

„Златна камера 300" за француската кинематограферка Хелен Лувар

„Златна камера 300" на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки" освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар  за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао".

„Златна камера 300" на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки" меѓу 12 филма во конкуренција освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар  за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао".

„Сребрена камера 300" доби Џинсонг Донг од Кина, кинематографер на филмот „Езерото на дивите гуски", а  со „Бронзена камера 300"  е награден Даниеле Ципри од Италија, кинематографер на филмот „Пирани".

На свеченото затворање на јубилејниот фестивал во Битола му беше доделена и наградата за животен опус на грчкиот кинематографер Јоргос Арванитис, која му ја врачи директорката на ИФФК, Гена Теодосиевска.

Добитниците на трите награди од натпреварувачката селекција не присуствуваа на доделувањето поради други професионални обврски.

Одлуката за наградите ја донесе меѓународно стручно жири во кое членуваа  Ед Лакман од САД, Калојан Божилов од Бугарија, Доминик Велински од Франција, Ненад Дукиќ од Србија и Фејми Даут од Северна Македонија.

Во нивното образложение за првонаградената Лувар е наведено дека кинематограферката „маестрално ги покажува можностите на кинематографијата и нејзината психолошка моќ за раскажување приказни".

Беше доделена и „Мала златна камера 300" од категоријата краток филм која и беше врачена на Констанца Сандовал од Аргентина.

Во чест на наградените почна специјална проекција на филмот „Манаки – приказна во слики" чиј режисер и кинематографер е Роберт Јанкуловски, кој ја прикажува фотографската работа на Јанаки и Милтон Манаки и нивното големо творештво. /МИА

Полицијата употреби солзавец во Хонг Конг

Демонстрантите во Хонг Конг денеска запалија кинеско знаме, а полицијата употреби солзавец за да ги растера.

Полицијата обвини некои демонстранти дека фрлале молотови коктели по маршот на повеќе од илјада лица во Туен Мун, област во северозападниот дел на градот.

Демонстрантите поминале околу два километри од игралиште до зградата на Владата.

Многу од нив биле облечени во црно и носеле чадори, симбол на нивното движење.

Протестот бил релативно мал во однос на претходните демнострации кои се одржуваат секој викенд од јуни.

Русија ќе спроведе анализи на заканите по националната безбедност и стабилност

Русија најбрзо што мора ќе спроведе дополнителни анализи на заканите за националната безбедност и за стратешката стабилност.

 Со оглед на американските  планови за наоружување на своите воени сили со ракети од краток и среден дострел, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Според министерството, наместо да се најде начин за спасување  на договорот за нуклеарните сили од среден дострел, САД ги блокирале сите шанси да се разговара за конструктивно барање на решение, соопшти руското МНР.

притисни ентер