Стари цени, нови маки за лозарите

Стари цени нови маки. Лозарите од Тиквешието синоќа од лозјата дојдоа на плоштадот во Кавадарци, незадоволни од ниските откупни цени за грозјето.

Ниту зрно грозје нема да им дадеме на винариите и ќе ги радикализираме протестите порачаа доцна синоќа тиквешките лозари од протестот кој го организираа на градскиот плоштад. На кавадарчани им се приклучија лозари од сите производни региони бидејќи сите ја делат истата мака со старите цени по кои сакаат да откупуваат винариите. 

Наместо ланските 10 за смедервката и 13 за вранецот лозарите бараат винариите да ги зголемат откупните цени кои со години се непроменети на 16 за белото грозје со 17 до 18 за црното винско грозје. Тие бараат државата да скрои законот како за тутунот и за грозјето да се знае однапред договорена количина со аванс и пари на сметка ако сака винаријата да откупува.

Очекуваат да продолжат преговорите со винариите во посредство на министерството  за земјоделство. Ако продолжат винариите да се однсеуваат арогантно и без никакви реални аргументи да стојат на ланските цени за да си остваруваат за себе екстра профити, лозарите најавуваат блокади и порадикални протести.

Од Министерството деновиве со став дека може во оваа фаза само да посредуваат при разговори меѓу двете страни а за евентулани мерки за поддршка би се донеле по завршување на откупот за да не им се намали дополнително откупната цена.

Инаку во процесот на производство од килограм грозје купено од лозарите за 10 денари и платено по 6 месеци винаријата полни шише од 750 милилитри кое на пазарите се продава од 200 до 300 денари.

Во соседството килограм грозје од лозарите се откупува по далеку пореални цени од оние понижувачките во земјава, Па така во Албанија откупната цена е 22 денари, во Србија е 30 денари а во Црна Гора лозарите добиваат по 60 денари за предаден килограм.

Со десет денари колку што сакаат винариите да откупуваат лозарите сметаа дека само се помага иселувањето на тиквешијата и се помалиот број на лозја кои се работат.

Лавров : Мировниот план на Трамп прво треба да биде проценет од меѓународната заедница

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Израел и палестинските територии треба да се процени на меѓународно ниво пред објавувањето, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија, САД , Европската Унија и Обединетите нации треба да ги оценат предлозите на планот, рече Лавров, јави руската новинска агенција Интерфакс.

„Мораме да ги почекаме официјалните предлози и да видиме од прва рака каква позиција имаат директнио засегнатите страни “, изјави рускиот министер пред новинарите во Москва.

Во последниве години, Русија презеде сè поголема улога во посредувањето меѓу Израел и палестинската власт. Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со израелскиот и со палестинскиот лидер минатата недела.

Трамп по средбата со израелескиот премиер Бенјамин Нетанјаху го објави планот на прес кнференција во Белата куќа.

Паника во Тирана и во Драч по силниот земјотрес (ВИДЕО)

Силен земјотрес е почувствуван во Тирана и Драч околу 21:15 часот.

Јачината  на земјотресот била  5,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во  Драч.

Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, известуваат албанските медиуми .

На улиците на двата града имало интензивен сообраќа од жителите , кои се обидуваат да избегаат подалеку од градот.

Засега нема информации за повредени или за причинета штета .

Силен земјотрес од 5 степени по Рихер вечерва го погоди Драч- жителите бегаат во страв (ВИДЕО)

Вечерва во 21,15 часот Драч во соседна Албанија беше погоден од земјотрест од 5 степени по Рихтер. Земјотресот е пчуствуван и во западните делови на Македонија , во Дебарскиот регион.

Телеметриската сеизмолошка мрежа наМакедонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва, 28 јануари 2020 година, во 21 часот и 15 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во соседна Република Албанија, во епицентралното подрачје Драч, 170 km југозападно од Скопје.

Според досегашните податоци, Рихтеровата локална магнитуда изнесува ML=5 степени, а почувствуван е во западните делови на Македонија, особено од населението во Дебар и околината со интензитет од III до IV степени, според Европската макросеизмичка скала, се наведува во соопштението од опсерваторијата. 

притисни ентер