Универзитетот во Глазгов ќе плаќа обештетување зашто заработувало од трговија со робови

Универзитетот во Глазгов решил да исплати 20 милиони фунти обештетување , откако било откриено дека во минатото заработувал десетици милиони фунти од трговијата со робови.

Станува збор за прва британска институција што се реши на ваков потег. Парите треба да бидат собрани и исплатени наредните 20 години во рамки на Центарот за развојно истражување Глазгов- Кариби , за што овој универзитет ќе соработува со универзитетот Вест Индис.

Професорот Сер Хилари Беклс од Универзитетот  Вест Индис ја нарече одлуката на Универзитетот во Глазгов „храбар, морален и историски чекор“ во справувањето со минатото.

До одлуката дојде откако беше откриено дека голем број донации собрани од Универзитетот во Глазгов во 18-ти и 19-ти век, доаѓаат од луѓе вклучени во трговијата со робови.

Универзитетското раководство појасни дека и покрај тоа што никогаш не поседувале робови или тргувале со добра создадени со робови, универзитетот имал значителна финансиска поддршка од трговијата со робови.

Вкупната сума  собрана од Универзитетот преку трговијата со робови се проценува меѓу 16,7 милиони и 198 милиони фунти, а донациите собрани за изградба на кампусот во Гилморхил меѓу 1866 и 1880 година вклучиле 23 лица кои биле вклучени во трговијата со робови на американскиот континент, најмногу на Карибите.

Корона вирусот пристигна и во Македонија!?

Едно лице е однесено на инфективна клиника со симптоми на корона вирус.

Оваа информација за Канал 5 ја потврдуваат од министерството за здравство 

Засега се чека резултатот од тестирањето.

Шкотскиот парламент изгласа бесплатни хигиенски влошки и тампони, годишно ќе чинат буџетот 24 милиони фунти

Шкотскиот парламент денеска усвои план да ги направи бесплатни  хигиенските влошки и тампоните за сите жени во земјата, така што стана прва во светот што ја воведе оваа мерка.

Според новиот закон, тампоните и хигиенските влошки ќе бидат достапни на јавни места, како што се центрите на заедницата, младински центри и аптеки.

Таквиот закон ќе ја чини државата 24,1 милиони фунти годишно.

Предлог-законот беше усвоен во прво читање со 112 гласа „за“, ниту еден против и еден воздржан.Предлогот сега оди на второ читање каде пратениците можат да предложат амандмани.

Пратеничката Моника Ленон рече дека усвојувањето на законот ќе биде „пресврт и ќе им испрати порака на луѓето колку е сериозен парламентот во врска со родовата еднаквост“.

Во 2018 година, Шкотска стана првата земја во светот што воведе бесплатни санитарни влошки и тампони во училиштата и универзитетите.

Овие производи се оданочуваат во Велика Британија со стапка од пет проценти. Владата на поранешниот премиер Дејвид Камерон сакаше да го укине, но не го стори тоа со образложение дека рацете му се врзани со европските правила.

Најмалку 16 загинати во воздушните напади во Сирија

Најмалку 16 лица се убиени во денешните воздушни напади во северозападна Сирија.

Северозападниот дел е под контрола на бунтовниците , а меѓу загинатире се и двајца ученици и двајца наставници, соопштија опозициски активисти, додека владините сили го зазедоа градот Кафранбел, кој се смета за симбол на востанието против сирискиот претседател Башар ал Асад.

Кафранбел се смета за главниот град на опозицијата, што го привлече вниманието во раните години на сирискиот конфликт во текот на неделните антивладини протести во кои беа вклучени хумористични транспаренти на англиски јазик, носени од демонстрантите, пренесе АП.

Носењето на транспаренти го иницираше антивладиниот новинар Рад Фарес, кој беше убиен во ноември 2018 година со неговиот пријател Хамуд ал-Џунид.Фарес беше остар критичар на исламските екстремисти кои го контролираат поголемиот дел од Идлиб.Сириската централна воена влада соопшти дека Кафранбел бил освоен доцна синоќа по жестоките борби со екстремистите поврзани со Ал Каеда.

Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон, соопшти дека градот го зазеле владините сили по бомбардирањата од воздух и од земја.

притисни ентер