Дваесет и двајца натпреварувачи утре ќе пливаат на 33. Охридски маратон

Дваесет и двајца натпреварувачи од кои 14 во машка и осум во женска конкуренција од осум држави, се пријавени учесници на 33-тиот Меѓународен маратон.

Во организација на Светската пливачка федерација (ФИНА) утре ќе се плива на патеката „Климе Савин" на Охридското Езеро.

Стартот на 25 километарската трка е закажан за точно напладне од кај Свети Наум, до целната линија пред Градското пристаниште во Охрид. Првите маратонци се очекува на целта да пристигнат некаде околу четири до четири и пол часа подоцна.

Александар Маленко, претседател на Пливачката федерација на Македонија на денешната прес-конференција по повод најголемата спортска манифестација во земјата, истакна дека оваа година прв пат организаторот на традиционалниот Охридски пливачки маратон воведува електронско следење на пливачите, како и мерење на времето, согласно светските правила и станадарди.

– Технички сме подготвени за добра трка, последните подготовки се во тек, патеката е проверена и одбележана, се надеваме дека и времето ќе послужи иако временската прогноза зборува поинаку, рече Маленко.

Претставниците на ФИНА се задоволни од текот на подготовките за трката и севкупните активности на Македонската пливачка федерација околу организирање на пливачките спортски настани на Охридското Езеро.

– Фактот што во две седмици во Охрид се одржуваат три маратонски пливачки трки во рамки на куповите на Европската и Светската пливачка федерација само потврдува дека се работи за извонредна организација, благодарение на Пливачката федерација на Северна Македонија. Сите подготовки се одвиваат тековно и навремено, езерото е прекрасно само по себе, гостопримливоста е веќе добро позната, така што нема никакви пречки утре да имаме одлична трка, изјави делегатот на ФИНА, Жан Пол Нарс.

Македонската спортска делегација на охридскиот маратон овојпат брои тројца пливачи, и тоа Евгениј Поп Ацев, Александар Илиевски и младиот Леонид Мишевски. Поп Ацев после три одржани маратони во рамки на серијата на ФИНА е на второто место, со само три бода заостанување зад Едуардо Стокино од Италија, кој исто така ќе плива утре во Охрид,

– Од 2009 година сум учесник на Охридскиот маратон, така што искуството е тука, патеката ја знам напамет. Како и минатите години секогаш сме пливале неизвесно до самиот крај, со мала разлика меѓу првите кои стигнале на целта. Такво е модерното пливање, сите сме некаде тука, така што ќе биде доста интересно. Најавите за можни грмотевици во текот на трката не се проблем за пливачите така што очекувам добра трка, рече Поп Ацев.

На стартот на маратонот утре ќе го видиме и Аксел Рејмонд, двократниот светски првак во пливање на 25 километри од Будимпешта и Гуанжу, како и рекордер на 30 километарскиот Охридски маратон (2013 година), што до пред две години се пливаше тука.

Наградниот фонд за утрешниот маратон што се плива под покровотелство на претседателот на Македонија изнесува 15.000 долари. Инаку, охридскиот маратон е четврти од серијата шест трки што се одржуваат во рамки на Светскиот куп на отворени води на ФИНА. До крајот на оваа сезона после маратонот во Охрид преостануваат уште трките во Хрватска и во Италија./МИА

Видео - фото: Трибините полни со деца, 20 000 деца навиваа за Партизан

Српскиот фудбалски клуб Партизан поради казна од УЕФА поради расизам доби забрана од присуство на навивачи на трибините на својот стадион во  европските купови.

Раководството на црно белите од Белград по долги преговори со УЕФА доби дозвола на трибините на стадионот да може да има само деца.

Во натпреварот од Лига Европа меѓу Партизан и АЗ Алкмар од Холандија кој заврши без победник 2-2 , домашните фудбалери имаа фантастична поддршка од дури 20000 деца на трибините .

Овој натпревар токму поради децата беше забележан во целата Европа. Најпознатиот шпански спортски весник „Марка“ им посвети големо внимание на децата кои му дадоа голема поддршка на својот омилен клуб партизан.

Тиражниот весник е воодушевен од фактот што црно-белите од трибините имаа ветер во грб од 20000 навивачи на возраст до 14 години.

-Партизан,откако  УЕФА го санкционираше поради расизам на трибините на дуелот со АЗ Алкмар стадионот го наполни со деца. Бил постигнат договор децата од сите училишта во Србија да дојдат на стадионот и да навиваат за Партизан, напиша Марка.

Федерер: Плачев по загубеното финале од Ѓоковиќ на Вимблдон

Еден од најдобрите тенисери во историјата, легендарниот Швајцарец Роџер Федерер повторно проговори за антологиското финале против Новак Ѓоковиќ на годинешниот Грен слем во Вимблдон.

Во разговор за италијанската  „Газета дело Спорт“ Федерер зборувал за многу работи, но и за моментот кога доживеал емотивен колапс.

„Кога последен пат сум плачел?Пред два месеца на Вимблдон.На теренот ги сочував солзите, но кога седнав во соблекувалната тие потекоа и се расплакав, изјавил Федерер.

Освојувачот на најмногу Грен слем трофеи откри и како како ги слави победите.

-Сакам да славам со чаша шампањ. Еднаш дури и се опијанив. Тоа се случи кога го освоив Ју Ес Опен.Потоа ми беа потребни три дена да се рехабилитирам. Турнирот заврши во недела вечер, јас се опоравив дури во четвртокот.Се сеќавам на се, барот требаше да се затвори поради што порачавме повеќе пијалаци, за следните часови. Подоцна сфатив дека сме порачале премногу, дополнил Федерер.

Видео: Македонските одбојкари пречекани со трубачи и песна!!

Популарните „Спартанци“, машката одбојкарска репрезентација на Македонија по премиерниот настап на Европските првенства се врати дома.

На еврошампионатот во Словенија, нашите најдобри одбојкари остварија две историски победи над Белорусија и Словенија, но не успеаја да обезбедат место во осминафиналето.

Црвено-жолтите  со своите игри и однос кон националниот дрес оставија одличен впечаток на својот дебитански настап на едно големо натпреварување, со што  ги освоија симпатиите на цела јавноста.

При вчерашното враќање во Македонија, браќата Ѓоргиеви, Љафтов, Деспотовски, Милев и останатите беа дочекани како што им доликува на едни вистински спортисти кои со целото срце  го носат националниот дрес. Со песна и трубачи од оркестарот на Џамбо Агушеви.

притисни ентер