Ниту бесплатниот паркинг не го спречи несовесното паркирање во Тетово

Паркирање на тротоари, во зона на крстосници и кружни текови, во „двоен ред" покрај зонско паркирање, па дури и оставање на возилата на зелени површини.

Сето ова несовесно однесување на возачите се случува постојано во Тетово, но и сега во летниот период кога се направи обид со дополнителни места за паркинг да се избегне ваквата слика на тетовските улици. Ниту бесплатниот паркинг во дворовите на училиштата, како да не беше доволно да се избегне несовесноста и практиката кај дел од возачите да ги паркираат возилата на недозволени места во Тетово.

Голем број примери има низ градот во кој возилата се така паркирани на тротоари при што е целосно попречено движење на пешаците. Паркирање се прави и на зелените површини кои поради тоа се оштетуваат.

Несовеносната, но и недостигот на паркинг места се главните причини за ваквата состојба, бележи новинарот во пензија Гојко Ефтоски. Тој потенцира дека веќе со децении ја има оваа проблематика што ја следел како новинар и се соочува како жител на Тетово.

– Паркирањето кој каде ќе стигне е практика веќе со децении. И јас како новинар пред многу години имам постојани пишувано на оваа тема, која е актуелна и сега. Проблемот додуша има повеќе аспекти. Има огромен број возила и малку паркинг места, но сепак останува големата несовесност да се паркираат на тротоари и да им го отежнат движењето на луѓето. На топлово време тоа посебно е тешко за постарите лица, кои онака едвај се движат, па уште треба и да заобиколуваат кола на тротоар за да поминат преку улица. Следен проблем е немањето паркинг пред стопански објекти и институции каде понекогаш и мора да се дојде поблиску. Така е на пример кај болницата, вели Ефтоски.

Инаку во текот на јули и август во Тетово веќе неколку години наназад може бесплатно да се паркира во дворовите на училиштата поради зголемување на бројот на возила со доаѓањето на привремено вработените во странство. Одлуката заеднички е донесена со цел да се овозможи и нормален и проточен сообраќај, образложија од Полицијата и Општина Тетово. Граѓаните нивните возила можат да ги паркираат во дворовите на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ", кај старото медицинско училиште, како и кај основните училишта „Истикбал" и „Лирија".

За непрописното паркирање голем број тетовци се соочиле и со казни од полицијата.

– Полициските службеници во текот на јуни годинава изготвиле 301 поднесок за непрописно, односно погрешно паркирање на моторни возила во Тетово. Бројот на ваквите поднесоци во јули изнесувал 315, кога се утврдени возила кои паркирале во таканаречени „двојни редови", паркирање на тротоари, во зона на крстосници и во зелени површини. Најмногу од погрешно паркираните биле и подигнати од тетовската „пајак служба", со цел да се овозможи непречено и безбедно движење на сите учесници во сообраќајот, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Во Тетово од 2015 година е воведено и зонското паркирање. Во зона А на булеварите „Илирија" (поранешен „Маршал Тито") и дел од булеварот „Илинденска" паркирањето чини 30 денари за еден час. Во зоната Б спаѓа зонско паркирање на повеќе улици, а еден час чини 20 денари. Казните за погрешно и непрописно паркирање се движат од 20 до 180 евра во денарска противвредност./МИА.

Лавров : Мировниот план на Трамп прво треба да биде проценет од меѓународната заедница

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Израел и палестинските територии треба да се процени на меѓународно ниво пред објавувањето, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија, САД , Европската Унија и Обединетите нации треба да ги оценат предлозите на планот, рече Лавров, јави руската новинска агенција Интерфакс.

„Мораме да ги почекаме официјалните предлози и да видиме од прва рака каква позиција имаат директнио засегнатите страни “, изјави рускиот министер пред новинарите во Москва.

Во последниве години, Русија презеде сè поголема улога во посредувањето меѓу Израел и палестинската власт. Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со израелскиот и со палестинскиот лидер минатата недела.

Трамп по средбата со израелескиот премиер Бенјамин Нетанјаху го објави планот на прес кнференција во Белата куќа.

Паника во Тирана и во Драч по силниот земјотрес (ВИДЕО)

Силен земјотрес е почувствуван во Тирана и Драч околу 21:15 часот.

Јачината  на земјотресот била  5,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во  Драч.

Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, известуваат албанските медиуми .

На улиците на двата града имало интензивен сообраќа од жителите , кои се обидуваат да избегаат подалеку од градот.

Засега нема информации за повредени или за причинета штета .

Силен земјотрес од 5 степени по Рихер вечерва го погоди Драч- жителите бегаат во страв (ВИДЕО)

Вечерва во 21,15 часот Драч во соседна Албанија беше погоден од земјотрест од 5 степени по Рихтер. Земјотресот е пчуствуван и во западните делови на Македонија , во Дебарскиот регион.

Телеметриската сеизмолошка мрежа наМакедонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва, 28 јануари 2020 година, во 21 часот и 15 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во соседна Република Албанија, во епицентралното подрачје Драч, 170 km југозападно од Скопје.

Според досегашните податоци, Рихтеровата локална магнитуда изнесува ML=5 степени, а почувствуван е во западните делови на Македонија, особено од населението во Дебар и околината со интензитет од III до IV степени, според Европската макросеизмичка скала, се наведува во соопштението од опсерваторијата. 

притисни ентер