Кoсовските пратеници денеска треба да гласаат за распуштање на парламентот

Koсовските пратеници денеска треба да гласаат за распуштање на парламентот, за да се отвори патот за непосредни општи избори.

Овој потег уследи по оставката на Рамуш Харадинај како премиер на земјата на 19 јули, откако беше повикан на распит како осомничен.

Ако распуштањето биде поддржано од две третини членови на парламентот со 120 места, ќе бидат распишани предвремени генерални избори.

Датумот на изборите допрва треба да се потврди по консултациите на сите партии во собранието. Претседателот на Косово има право да одреди нов датум на избори во рок од 30 дена.

Одлуката на Собранието да се одржи гласање за распуштање е веќе одобрена од премиерот во заминување на Косово Рамуш Харадинај, кој напиша на фејсбук дека тоа е прави  на одлука и во согласност со законите и уставот на земјата.

Редовно годишно собрание на МАНУ

МАНУ денеска напладне ќе одржи редовно годишно собрание

Македонската академија на науките и уметностите денеска напладне ќе одржи редовно годишно собрание на кое експозе ќе има претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев.

На редовното собрание се очекува МАНУ да го усвои извештајот за работата во 2019 година и да донесе Програма за работа и за финансиските планови на Академијата во 2020 година. /МИА

Во земјава нема заболени од коронавирусот Ковид – 19

Тројцата патници кои допатуваа во нашата држава, двајца од Италија, а еден од Дубаи, немаат коронавирус.

Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар. Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба, ова се пораките кои изминативе неколку дена ги упатуваат надлежните.

Тројцата патници кои допатуваа во нашата држава, двајца од Италија, а еден од Дубаи, немаат коронавирус.

Надлежните апелираат патниците кои доаѓаат од критичните региони доколку почувствуваат некои од симптомите, да не шетаат по здравствените установи, туку да се јават на телефонските броеви на Институтот за јавно здравје.

Државата го подигна нивото на заштита и превенција од коронавирусот Ковид – 19, особено по неговото ширење во италијанските региони Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања каде престојуваат околу 23.000 државјани на Северна Македонија. Владата вчера на седница донесе одлука да ги задолжи сите основни и средни училишта и сите универзитети да ги одложат сите предвидени патувања и екскурзии во Италија, како и да организира едукативни часови за превенција од корона вирусот, во соработка со локалната самоуправа и центрите за јавно здравје. На граѓаните на земјата им се препорачува да не патуваат во Италија и во другите земји каде што е регистрирано поголемо присуство на коронавирусот.

Владата му наложи на Министерството за здравство итно да набави соодветна количина на заштитни средства (маски, ракавици, дезинфекциски средства и заштитна облека) за институциите од системот за Интегрирано гранично управување и за другите институции со цел заштита на персоналот, како и соодветна количина сапун и дезинфекциски средства за училиштата, детските градинки и јавните тоалети.

На владината седница беше заклучено Министерството за здравство да формира постојан центар за информирање на јавноста во кој ќе бидат вклучени и Граничната полиција, Центарот за управување со кризи и Секторот за односи со јавноста во Владата. Овој центар треба да воспостави тесна соработка со медиумите во земјата и ќе има за цел да ги прибира сите релевантни информации и со цел навремено, точно и најсоодветно информирање на јавноста за превенција и заштита на населението од ширење на коронавирусот, како и за постапките и институционалната рамка во делот на лекувањето на последиците од вирусот.

Владата донесе заклучок да го ограничи влегувањето во земјата од кризните подрачја од Северна Италија само преку аеродромите во Скопје и Охрид и граничните премини Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир. Се препорачува установите за згрижување на деца од предучилишна возраст да преземат мерки за соодветен третман за дезинфекција на обувките при влегување во градинките.

Надлежните апелираат без итна потреба да не се патува во критичните региони во северна Италија, а патниците кои доаѓаат од таму ќе бидат под засилена здравствена контрола на граничните премини, и по потреба ставени во изолација во медицинска установа. Сите патници кои ќе доаѓаат во земјава од критичните региони во северна Италија, ќе бидат детално инервјуирани, прегледани и по потреба тестирани. Ќе се упатуваат и пропуштаат само на неколку гранични премини – Богородица, Блаце, Деве Баир, Табановце и Ќафасан со цел контролата да биде што поконцентрирана.

На граничните премини се одредени посебни простории каде ќе бидат интервјуирани сите патници кои доаѓаат од ризичните дестинации и ќе се врши првичен скрининг на нивната здравствена состојба. На Скопскиот аеродром, со термална камера ќе се следат сите патници кои пристигнуваат, а не како досега само тие од Дубаи и Истанбул. Со бесконтактен пиштол за мерење на телесната температура ќе се прави скрининг на патниците кои ќе пристигнат од ризични дестинации и на аеродромот во Охрид.

Доколку се јави потреба, обезбедени се простори за изолација на патници кои треба да бидат мониторирани 14 дена, и во прво време тоа ќе бидат инфективните одделенија во Штип, Велес и Гостивар, кои ќе бидат обезбедувани од полицијата.

Формиран е и кризен штаб во Министерството за здравство што ќе ги координира сите активности на надлежните институции. Кризниот штаб секојдневно ќе одржува брифинзи за најновите информации од теренот. /МИА

Сончево и ветровито, од вечерва дожд

Сончево и топло време со умерена на места значителна облачност ќе преовладува денеска во земјава. 

Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде ќе достигне брзина од над 70 километри на час.

Во вечерните часови ќе се зголемува облачноста. Во западните делови ќе има локален дожд, а на планините снег. Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 21 степен.

Во Скопје слично време со повремено засилен ветер од јужен правец и максимална температура до 19 степени.

Утриново најстудено е во Берово каде се измерени -2 степена и во Струмица -1 степен, додека во останатите градови во државата утринските температури се над нулата. Најтопло е во Демир Капија каде се измерени девет степени.

притисни ентер