Сончево и топло до 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од 11 до 20, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индекосот ќе биде 8.

Во Скопје, сончево и топло со слаб североисточен ветер. Температурата ќе достигне до 37 степени.

До недела ќе се задржи стабилно и топло време. Зголемување на облачноста ќе има во петок и сабота а од недела попладне и во наредните денови ќе има појава на ликален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Корона вирусот пристигна и во Македонија!?

Едно лице е однесено на инфективна клиника со симптоми на корона вирус.

Оваа информација за Канал 5 ја потврдуваат од министерството за здравство 

Засега се чека резултатот од тестирањето.

Шкотскиот парламент изгласа бесплатни хигиенски влошки и тампони, годишно ќе чинат буџетот 24 милиони фунти

Шкотскиот парламент денеска усвои план да ги направи бесплатни  хигиенските влошки и тампоните за сите жени во земјата, така што стана прва во светот што ја воведе оваа мерка.

Според новиот закон, тампоните и хигиенските влошки ќе бидат достапни на јавни места, како што се центрите на заедницата, младински центри и аптеки.

Таквиот закон ќе ја чини државата 24,1 милиони фунти годишно.

Предлог-законот беше усвоен во прво читање со 112 гласа „за“, ниту еден против и еден воздржан.Предлогот сега оди на второ читање каде пратениците можат да предложат амандмани.

Пратеничката Моника Ленон рече дека усвојувањето на законот ќе биде „пресврт и ќе им испрати порака на луѓето колку е сериозен парламентот во врска со родовата еднаквост“.

Во 2018 година, Шкотска стана првата земја во светот што воведе бесплатни санитарни влошки и тампони во училиштата и универзитетите.

Овие производи се оданочуваат во Велика Британија со стапка од пет проценти. Владата на поранешниот премиер Дејвид Камерон сакаше да го укине, но не го стори тоа со образложение дека рацете му се врзани со европските правила.

Најмалку 16 загинати во воздушните напади во Сирија

Најмалку 16 лица се убиени во денешните воздушни напади во северозападна Сирија.

Северозападниот дел е под контрола на бунтовниците , а меѓу загинатире се и двајца ученици и двајца наставници, соопштија опозициски активисти, додека владините сили го зазедоа градот Кафранбел, кој се смета за симбол на востанието против сирискиот претседател Башар ал Асад.

Кафранбел се смета за главниот град на опозицијата, што го привлече вниманието во раните години на сирискиот конфликт во текот на неделните антивладини протести во кои беа вклучени хумористични транспаренти на англиски јазик, носени од демонстрантите, пренесе АП.

Носењето на транспаренти го иницираше антивладиниот новинар Рад Фарес, кој беше убиен во ноември 2018 година со неговиот пријател Хамуд ал-Џунид.Фарес беше остар критичар на исламските екстремисти кои го контролираат поголемиот дел од Идлиб.Сириската централна воена влада соопшти дека Кафранбел бил освоен доцна синоќа по жестоките борби со екстремистите поврзани со Ал Каеда.

Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон, соопшти дека градот го зазеле владините сили по бомбардирањата од воздух и од земја.

притисни ентер