Американскиот претседател Доналд Трамп би го поддржал враќањето на Русија во Г-7

Американскиот претседател Доналд Трамп би го поддржал враќањето на Русија во Г-7, група на индустриски најразвиените економии, која викендов одржува годишен самит во Париз.

– Сметам дека би било многу посоодветно Русија да биде внатре – изјави тој синоќа за време на средба во Белата куќа со романскиот претседател Клаус Јоханис.

– Претпоставувам бидејќи беше надитрен од Путин, Обама сметаше дека не е добро Русија да биде внатре, туку да излезе (од тогашната Г-8) – изјави Трамп.

Американскиот претседател сличен исказ даде и лани, кога пред заминувањето на самитот на Г-7, изјави дека Русија треба да биде вратена во групата.

Паника во Тирана и во Драч по силниот земјотрес (ВИДЕО)

Силен земјотрес е почувствуван во Тирана и Драч околу 21:15 часот.

Јачината  на земјотресот била  5,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во  Драч.

Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, известуваат албанските медиуми .

На улиците на двата града имало интензивен сообраќа од жителите , кои се обидуваат да избегаат подалеку од градот.

Засега нема информации за повредени или за причинета штета .

Силен земјотрес од 5 степени по Рихер вечерва го погоди Драч- жителите бегаат во страв (ВИДЕО)

Вечерва во 21,15 часот Драч во соседна Албанија беше погоден од земјотрест од 5 степени по Рихтер. Земјотресот е пчуствуван и во западните делови на Македонија , во Дебарскиот регион.

Телеметриската сеизмолошка мрежа наМакедонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва, 28 јануари 2020 година, во 21 часот и 15 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во соседна Република Албанија, во епицентралното подрачје Драч, 170 km југозападно од Скопје.

Според досегашните податоци, Рихтеровата локална магнитуда изнесува ML=5 степени, а почувствуван е во западните делови на Македонија, особено од населението во Дебар и околината со интензитет од III до IV степени, според Европската макросеизмичка скала, се наведува во соопштението од опсерваторијата. 

Предупредување за цунами во шест држави по земјотресот од 7,4 степени по Рихтер (ВИДЕО)

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди областа помеѓу Јамајка и Куба, пренесува CSEM / EMSC.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Земјотресот се случи јужно од Куба и северозападно од Јамајка.

Беше издадено предупредување за цунами за Куба, Јамајка и Кајманските острови. Американскиот геолошки преглед објави дека можни се опасни бранови предизвикани од цунамито.

Издадено е предупредување за цунами со бранови од 0,3 до 1 метар, според американските служби.

Предупредувањето последователно се прошири на Јамајка, Белизе, Куба, Хондурас, Мексико и Кајманските острови.

На EMSC-CSEM, корисниците известуваат дека почувствувале потреси.

притисни ентер