На доживотен затвор е осуден Американец поради масакр во Ирак (ВИДЕО)

Американецот Николас Слејтен е осуден на казна доживотен затвор , поради масакр во Багдад во2007 година.

Слејтен , кој работел како телохранител за американската компанија ,,Блеквотер “ , по четиригодишен судски процес , денеска е осуден на казна доживотен затвор. Судијата Ројс Ламберт му ја изрече казната на Слејтен , откако поротата го прогласи за виновен за убиството на цивили во Ирак во 2007 година.

Обвинителството наведе дека во септември 2007 , Слејтен прв пукал кон цивилите на преполната крстосница во Багдад , кога беа убиени 10 мажи , две жени и две деца на возраст од 9 и 11 години.

Одбраната тврдеше дека Слејтен почнал да пука зашто мислел дека автомобил кој се движел кон нивниот конвој е потенцијален бомбаш самоубиец.

Грета ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади активисти

Познатата активистка Грета Тунберг денес ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади климатски активисти.

„Нашите приказни се кажани повеќе пати“, рекла Грета додека говорела на климатскиот состанок на ОН во Мадрид заедно со истакнатата германска активистка Луиса Нојбауер, пренесе „АП“.

„Нема потреба веќе да не слушате“, порача таа и додаде дека луѓето, посебно оние од глобалниот југ, од домородни заедници, треба да ги раскажат своите приказни.

Грета потоа го дала микрофонот на другите млади активисти од САД, Филипини, Русија, Уганда Кина и Маршалските острови.

Во Загреб се отворила дупка на патот, едено возило пропаднало

Возачот е повреден и префрлен во болница.

Како што јавуваат од загребската служба за итни ситуации, околу 17 часот на една улица  во Загреб се отворила голема дупка.

Јавуваат дека се работи за дупка со длабочина од 160 до 180 центиметри и ширина од 250x350 центиметри. Едно возило пропаднало во отворот а возачот е повреден и пренесен во болница.

Улицата потоа е затворена за сообраќај а на терен се загребските пожарникари, брзата помош, полициската управа,  и други тимови за справување со вакви ситуации.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

притисни ентер