До понеделник во Србија ригорозни контроли за брзо возење и алкотестови

 Сообраќајната полиција во Србија , по серијата трагични несреќи за само два дена во голема акција откриле над 5 000 возачи , кои возеле пребргу.

На претстојниот Фестивал на пивото во Белград, каде се најавени илјадници гости од регионот,  ќе има многу строги сообраќајни контроли , беше најавено на денешната прес конференција во МВР.

Во Србија во тек е меѓународна акција во мкоја учествуваат 29 земји членки на сообраќајната полиција на Европол и само за два дена од акцијата биле фатени над 5 000 возачи кои ја надминале дозволената брзина.

Особено ќе бидат зајакнати контролите од 15- 19 август , кога се очекува доаѓање на гости на Beer Fest , така што нема да се толерираат пијани возачи и ќе бидат направени алкотестови за сите сомнителни возачи.

Грета ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади активисти

Познатата активистка Грета Тунберг денес ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади климатски активисти.

„Нашите приказни се кажани повеќе пати“, рекла Грета додека говорела на климатскиот состанок на ОН во Мадрид заедно со истакнатата германска активистка Луиса Нојбауер, пренесе „АП“.

„Нема потреба веќе да не слушате“, порача таа и додаде дека луѓето, посебно оние од глобалниот југ, од домородни заедници, треба да ги раскажат своите приказни.

Грета потоа го дала микрофонот на другите млади активисти од САД, Филипини, Русија, Уганда Кина и Маршалските острови.

Во Загреб се отворила дупка на патот, едено возило пропаднало

Возачот е повреден и префрлен во болница.

Како што јавуваат од загребската служба за итни ситуации, околу 17 часот на една улица  во Загреб се отворила голема дупка.

Јавуваат дека се работи за дупка со длабочина од 160 до 180 центиметри и ширина од 250x350 центиметри. Едно возило пропаднало во отворот а возачот е повреден и пренесен во болница.

Улицата потоа е затворена за сообраќај а на терен се загребските пожарникари, брзата помош, полициската управа,  и други тимови за справување со вакви ситуации.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

притисни ентер