Атрактивната манекенка Адријана Лима ужива без децата (ФОТО)

Фотографиите од одморот на манекенката Адријана Лима покажуваат зошто е една од најдобро платените во светот на модата.

Иако е во врска со турскиот бизнисмен Емир Јумар , една од најпознатите ангели на Викторијас Сикрет , Адријана Лима во понеделникот уживаше во женско друштво на плажа во Мајами.

38- годишната манекенка по потекло од Бразил , и натаму има беспрекорна фигура и со појавата се потврдува зошто со години е една од најдобро платените манекенки на светот.

Во минијатирно бикини со цветен дезен , ги покажа своите облини. Адријана Лима е најдолговечната во јатото на Викторијас Сикрет , а брендот го претставуваше од 1999 до минатата година.

Пред две години беше прогласена за највреден ангел на Викторија. Претходно овој месец манекенката беше снимена на одмор со Емир , откако на почетокот на годината раскина турскиот писател Метин Хар по една и пол година врска.

Лима во мај 2014 се разведе од српскиот кошаркар Марко Јариќ со кого има две ќерки , Валентина (7) и Сиена (10) . Пред Јариќ таа беше верена за музичарот Лени Кравиц , а пред тоа ја поврзуваа со Џастин Бибер.

Кој и сервираше појадок во кревет на Елизабет Харли?

Елизабет Харли е жив доказ дека годините се само бројка.

Сексапилната Англичанка во шестата деценија од својот живот има совршено тело, кое често го користи за да ја рекламира својата линија на костими за капење.

Таа своевремено имала бурен љубовен живот. Но Елизабет одамна не е видена во машко друштво а да тоа не е нејзиниот син или некој пријател. Пред неколку дена таа ги заинтригира своите фанови на Инстаграм кога објави фотографија од кревет.

Позираше покриена со јорган и со чинија овошје во рацете а многумина се запрашаа кој и сервирал појадок во кревет на Елизабет?

Научниците за прв пат ја измерија брзината на отчукување на срцето на синиот кит кога ќе нурне

Научниците со помош на електрокардиограф прицврстен за телото на синиот кит за прв пат во историјата ја измериле брзината на отчукувањето на срцето на ова животно.

Кога ќе се нурне под вода во потрага по храна, заклучиле дека има само неколку отчукувања во минута.

Научниците заклучиле дека, најголемиот цицач, синиот кит, кој може да достигне должина и до 30 метри и да тежи 200 тони, ја намалува активноста на срцето на само неколку отчукувања во минута кога ќе се нурне во вода.

Кога  синиот кит е под вода на моменти срцето му чука со само две отчукувања во минута а откако ќе излезе на површината на океанот и ќе вдише воздух срцето му чука со 37 отчукувања по минута, пишува „Ројтерс“.

Кај луѓето, срцето во состојба на мирување отчукува во распон од 60 до 100 отчукувања во минута а за време на напор или вежбање околу 200 отчукувања во минута.

.

Мекларен го претстави најмоќниот модел од својата Спорт серија

Британскиот Мекларен поприлично богатата година, кога се во прашање новите модели, ја заокружи со најмоќната верзија од својата Мекларен Спорт серија.

Се работи за ограничена серија од тркачкиот модел „620R“ прилагоден за цивилна употрева.

Мекларен ќе направи само 350 примероци со 3.8 литарски „V8“ мотор кој испорачува 611 коњски сили.

Овој модел базиран на тркачката верзија  „570S GT4“ забрзува од 0 до 100 км/ч за само 2,9 секунди.

За сопирање на „620R“ се задолжени карбон- керамички сопирачки со дискови со дијаметар од 390 милиметри напред и 380 милиметри назад.

Почетната цена на моделот е 299.000 долари.

притисни ентер