Жени го обвинуваат легендарниот Пласидо Доминго за сексуални напади

Десетици жени тврдат дека еден од најмоќните луѓе во светот на операта, Пласидо Доминго , со децении ги напаѓал и сексуално ги злоупотребувал.

Со децении легендарниот тенор Пласидо Доминго ги принудувал жените на сексуални односи со закана дека ќе ја изгубат работата, а преку професионалните врски во светот на операта ги казнувал оние кои му се спротиставиле.

 Доминго важи за еден од најголемите оперски пејачи на сите времиња и е познат диригент и режисер на операта во Лос Анџелес. Повеќекратниот добитник на Греми е високо ценет во оперскиот свет, а колегите го опишуваат како човек со неодолив шарм и енергија, кој работи неуморно за да го промовира овој уметнички талент.

И на 78 години, Доминго ја привлекува публика низ целиот свет, и има одиграно околу 150 улоги во повеќе од 4.000 претстави, повеќе од кој било друг оперски пејач во историјата.

Сепак, сега излезе на виделина темната страна на славниот пејач, што долго време беше јавна тајна во светот на операта.

Деветмина пејачки и танчерки изјавија за АП дека биле сексуално вознемирувани од шпанската sвезда кој е во брак скоро 60 години, и тоа во текот на три децении, од крајот на осумдесеттите.

Една жена изјави дека Доминго и ја ставал раката под здолништето, а три други дека насилно ги бакнувал во соблекувална, хотелска соба и на ручек.

- Деловниот ручек не беше невообичаен. Тој секогаш ме допираше, секогаш се обидуваше да ме бакне - рече една пејачка.

Покрај тоа, шест жени раскажаа за однесувањето на Доминг за што им било непријатно да зборуваат. Едната  изјави  дека тој упорно ја повикувал да пее во серија концерти со него во 90-тите.

Од агенцијата Асошијатед прес разговарале со неколку десетици пејачки, танчерки, музичарки во оркестарот, членови на театарскиот персонал, наставници и други кои биле сведоци на несоодветното сексуално однесување на Пласидо Доминго кој неказнето ги бркал и злоупотребувал младите жени.

На прашањата за сексуалниот скандал , од портпаролот на Доминго добиле соопштение во кое ги отфрла сите овие наводи како неточни.

Гризли уби канадски музичар

Музичарот Џулијан Готијар, кој патувал по реката Мекензи во Канада е нападнат и убиен од мечка гризли, пренесе ББЦ.

Несреќниот музичар кој патувал по реката Мекензи за да ги снима звуците на природата за својот нов проект, бил нападнат од гризлито во текот на ноќта додека спиел.

Биологот Ками Тоскани, која патувал со 44 годишниот Готијар ги контактирал локалните власти и им кажал дека неговиот пријател во текот на ноќта бил нападнат и одвлечен од мечка.

Канадската полиција која веднаш започнала потера со хеликоптери , поради лошите временски услови дури следниот ден го пронашла мртвото тело на нападнатиот музичар.

Видео: Џери Халивел од „Спајс грлс“ ужива во Дубровник

Поранешната членка на мега популарниот женски музички бенд „Спајс грлс“ Џери Халивел деновиве ужива во монденскиот хрватски туристички центар Дубровник.

Популарната пејачка пристигнала во Дубровник во друштво на сопругот Кристијан Хорнер и пријателите, милијардерот Берни Еклстон и неговата нова сопруга Фабијана Флоси.

Токму  богатиот Берни е човекот кој на Џери и ги покажува сите знаменитости и убавини на древниот Дубровник.

Дека популарната пејачка вистински ужива на хрватското крајбрежје покажа и таа самата со видео на Инстаграм.

Џери на социјалните мрежи објави видео на кое вози скутер по убавиот Јадран.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Scream if you wanna go faster ! 😊

A post shared by geri 👑 (@therealgerihalliwell) on

Инаку, Џери Халивел во Дубровник се одмара и рехабилитира од напорната повратничка турнеја на „Спајс Грлс“.

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем.

Ова го изјави за МИА директорката на Клиниката, Милена Стевановиќ.

Хоспитализираниот веќе 10 дена е на лекување на одделот за интензивна нега на Инфективната клиника, а болеста претходно му била дијагностицирана во Градската општа болница „8 Септемви" во Скопје.

– Нема никаква промена во здравствената состојба на пациентот. Нема прогрес. Чекаме да видиме колку ќе успее да се рехабилитира пациентот. Нема новозаболени од западнонилска треска, рече д-р Стевановиќ.

Ова е прв случај на западнонилска треска летово во државава, и е потврден лабораториски во Центарот за јавно здравје во Скопје.

На Инфективната клиника сезонава досега не регистрирале други сомнителни случаи од заразата  што е векторски пренослива преку комарци. Најчесто поминува како настинка, а кај мал процент се манифестира со потешка клиничка слика.

Покрај прскањето против комарци од страна на надлежните институции и епидемиолошките и останатите служби преземаат редовни и рутински активности за превенција и заштита./МИА

притисни ентер