Функционер на Трамп го менува текстот на песната на Статуата на слободата

Поради новите закони за влез на мигранти во САД , кои мора да бидат богати , шефот на службата за вселување и државјанстов Кен Кучинели го смени текстот на поемата на Статуата на слободата.

Симболот на САД , поставен во Њујорк , кој е симбол на доселениците во ,,Ветената земја” ќе има нов текст на поемата што е изгравирана на статуата. Наместо текстот ,,Дајте ми ги своите уморни , своите сиромашни , своите збиени маси , кои копнеат да дишат слободно” , Кучинели додаде ,, и кои знаат да стојат на сопствени нозе и да не бидат на тропок на државата”.

До промена на цитатот дојде откако администрацијата на претседателот Трамп ја укина помошта за мигрантите со цел во земјата да доаѓаат само оние кои имаат доволно средства за да се издржуваат самите.

Новата регулација , позната под името ,,правило на јавно обвниние “ , Сојузниот регистер ја издаде денеска и ќе почне да се применува од 15. октомври.

Во интервју, Кучинели на прашањето дали текстот на поемата на Ема Лазарус од 1883 , напишан на Статуата на слободата вреди и денеска , рече дека во САД се добредојдени мигранти кои знаат да стојат на свои нозе, да бидат самостојни и да се снајдат во неволја , што е во духот на американската традиција.

Помпео се заканува со санкции поради иранскиот танкер!!

САД ќе преземат се што можат за да не дозволат иранскиот танкер да успее да и достави нафта на Сирија во Средоземното море, и на тој начин да се прекршат американските санкции, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео.

Помпео ја предупреди официјална Атина да  не му помага на иранскиот танкер и се закани со санкции доколку тоа се случи, пренесе Ројтерс.

Официјална Грција соопшти дека не добила никакво барање од танкерот за пристанување  во едно од нивните пристаништа.

-Јасно им дадовме до знаење дека ако допуштат иранскиот танкер да влезе во пристаниште ризикуваат САД да им воведе санкции, изјавил Помпео.

Американскиот државен секретар воедно истакнал дека САД ќе сторат се за го спречат заминувањето на иранскиот танкер во Сирија.

Поради дефект без вода корисниците од Момин Поток

  Поради уличен дефект на улицата „Октомвриска револуција" 56 во Скопје од 10:15 часот претпладнево е прекинато водоснабдувањето на корисниците од населбата Момин Поток.

– Прекинот ќе трае до отстранување на дефектот, соопшти ЈП „Водовод и канализација"-Скопје.

МТСП планира да отвори повеќе шелтри за жртви на семејно насилство

Шелтерот во Кочани е еден од четирите засолништа коишто функционираат во државата и ги исполнува сите најсовремени стандарди. Останатите три центри се во Скопје, Битола и Свети Николе.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска вчера попладне го посети Засолништето за лица жртви на семејно насилство во Кочани, каде што беше на роденденска забава на едно од четирите малолетни деца кои се засолнети заедно со нивната мајка. Стручниот тим детално ја информираше министерката за овој случај на семејно насилство, како и за процедурите и постапките за него, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Шелтерот во Кочани е еден од четирите засолништа коишто функционираат во државата и ги исполнува сите најсовремени стандарди. Останатите три центри се во Скопје, Битола и Свети Николе.

-До крајот на годината Министерството планира да отвори уште неколку специјализирани сервиси за жртви на семејно насилство, во повеќе региони низ државата. Целта на овие сервиси е советување, третман и заштита на жртвите на родово базирано насилство, од сите форми на насилство, најави МТСП.

Од Министерството за труд и социјална политика истакнуваат дека посветено работат на соодветна и навремена помош и заштита на жртвите на семејно насилство.

МТСП е во фаза на подготовка на законска рамка за превенција и заштита од сите форми на насилство врз жената и активности од Националниот акциски план за спроведување на Истанбулската конвенција. Дел од тие активности ќе се реализираат со поддршка од Холандската амбасада за што неодамна беше потпишан договор за соработка.

притисни ентер