Во Португалија полицајците станаа возачи на цистерни (ВИДЕО)

Наместо на возачите на цистерни кои се во генерален штрајк , португалската влада ангажира полицајци.  

На бензинските пумпи во Португалија од вчера е ограничено количеството на гориво , кое се продава порасди штрајкот на цвозачите на цистерни. Среде туристичката сезона, земјата е парализирана поради генералниот штрајк на возачите.Особено е тешка состојбата на аеродромите и во туристичките места.

„Нема друго решение“, рече на прес-конференција државниот секретар Тиаго Антунус, портпарол на социјалистичката влада по вонредниот совет на министри.

Мерката ќе биде спроведена во региони каде не се почитуваат минималните услуги, на аеродроми и областа Алгарве, каде престојуваат многу домашни и странски туристи.

Откако беше утврдено дека вчера се исполнети само минималните испораки, премиерот Антонио Коста рече дека „ситуацијата се развива негативно“, така што е донесена одлука полициските возачи да испорачуваат гориво.

На аеродромот во Лисабон, темпото на снабдување е недоволно, изјави портпарол на португалските аеродроми АНА.

Откако разговараше со премиерот рано утрово, конзервативниот претседател Марсело Ребело де Соса ги повика штрајкувачите и нивните работодавци да бараат фер решенија и да не и наштетат на Португалија.

Синдикатите  ги обвинија транспортните компании дека ги присилуваат  возачите да го откажат штрајкот.

Вчера изутрината, конвои со танкери со камион за придружба ги напуштија главните складишта за гориво во земјата.

Околу 500 полицајци беа мобилизирани за да ги заменат штрајкувачите.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

Путин и Зеленски за прв пат се сретнаа во Париз

Во Париз денес се одржува состанок на германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Франција Емануел Макрон но и рускиот и украинскиот лидер Владимир Путин и Володимир Зеленски.

Четворката се состана за да пробаат да најдат решение за прекин на петгодишните  конфликти на истокот од Украјна, а средбата е означена како клучна.

Инаку, ова е прв состанок на руски и украински претседател во пет години.

Намалена видливост на неколку патни правци

Намалена видливост поради појава на магла до 30 метри има на патниот правец Попова Шапка – Гајре – Тетово, до 150 метри на Плетвар, Кичево и Македонски Брод, од 50 до 100 метри во Крива Паланка и до 50 метри во Тетово – Групчин.

-Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информира АМСМ.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево./МИА

притисни ентер