Во Португалија полицајците станаа возачи на цистерни (ВИДЕО)

Наместо на возачите на цистерни кои се во генерален штрајк , португалската влада ангажира полицајци.  

На бензинските пумпи во Португалија од вчера е ограничено количеството на гориво , кое се продава порасди штрајкот на цвозачите на цистерни. Среде туристичката сезона, земјата е парализирана поради генералниот штрајк на возачите.Особено е тешка состојбата на аеродромите и во туристичките места.

„Нема друго решение“, рече на прес-конференција државниот секретар Тиаго Антунус, портпарол на социјалистичката влада по вонредниот совет на министри.

Мерката ќе биде спроведена во региони каде не се почитуваат минималните услуги, на аеродроми и областа Алгарве, каде престојуваат многу домашни и странски туристи.

Откако беше утврдено дека вчера се исполнети само минималните испораки, премиерот Антонио Коста рече дека „ситуацијата се развива негативно“, така што е донесена одлука полициските возачи да испорачуваат гориво.

На аеродромот во Лисабон, темпото на снабдување е недоволно, изјави портпарол на португалските аеродроми АНА.

Откако разговараше со премиерот рано утрово, конзервативниот претседател Марсело Ребело де Соса ги повика штрајкувачите и нивните работодавци да бараат фер решенија и да не и наштетат на Португалија.

Синдикатите  ги обвинија транспортните компании дека ги присилуваат  возачите да го откажат штрајкот.

Вчера изутрината, конвои со танкери со камион за придружба ги напуштија главните складишта за гориво во земјата.

Околу 500 полицајци беа мобилизирани за да ги заменат штрајкувачите.

Помпео се заканува со санкции поради иранскиот танкер!!

САД ќе преземат се што можат за да не дозволат иранскиот танкер да успее да и достави нафта на Сирија во Средоземното море, и на тој начин да се прекршат американските санкции, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео.

Помпео ја предупреди официјална Атина да  не му помага на иранскиот танкер и се закани со санкции доколку тоа се случи, пренесе Ројтерс.

Официјална Грција соопшти дека не добила никакво барање од танкерот за пристанување  во едно од нивните пристаништа.

-Јасно им дадовме до знаење дека ако допуштат иранскиот танкер да влезе во пристаниште ризикуваат САД да им воведе санкции, изјавил Помпео.

Американскиот државен секретар воедно истакнал дека САД ќе сторат се за го спречат заминувањето на иранскиот танкер во Сирија.

Поради дефект без вода корисниците од Момин Поток

  Поради уличен дефект на улицата „Октомвриска револуција" 56 во Скопје од 10:15 часот претпладнево е прекинато водоснабдувањето на корисниците од населбата Момин Поток.

– Прекинот ќе трае до отстранување на дефектот, соопшти ЈП „Водовод и канализација"-Скопје.

МТСП планира да отвори повеќе шелтри за жртви на семејно насилство

Шелтерот во Кочани е еден од четирите засолништа коишто функционираат во државата и ги исполнува сите најсовремени стандарди. Останатите три центри се во Скопје, Битола и Свети Николе.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска вчера попладне го посети Засолништето за лица жртви на семејно насилство во Кочани, каде што беше на роденденска забава на едно од четирите малолетни деца кои се засолнети заедно со нивната мајка. Стручниот тим детално ја информираше министерката за овој случај на семејно насилство, како и за процедурите и постапките за него, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Шелтерот во Кочани е еден од четирите засолништа коишто функционираат во државата и ги исполнува сите најсовремени стандарди. Останатите три центри се во Скопје, Битола и Свети Николе.

-До крајот на годината Министерството планира да отвори уште неколку специјализирани сервиси за жртви на семејно насилство, во повеќе региони низ државата. Целта на овие сервиси е советување, третман и заштита на жртвите на родово базирано насилство, од сите форми на насилство, најави МТСП.

Од Министерството за труд и социјална политика истакнуваат дека посветено работат на соодветна и навремена помош и заштита на жртвите на семејно насилство.

МТСП е во фаза на подготовка на законска рамка за превенција и заштита од сите форми на насилство врз жената и активности од Националниот акциски план за спроведување на Истанбулската конвенција. Дел од тие активности ќе се реализираат со поддршка од Холандската амбасада за што неодамна беше потпишан договор за соработка.

притисни ентер