Стефанова по распитот: Се што знам споделив со надлежниот обвинител

Нови 30 дена притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, им одреди Кривичниот суд на осомничените во случајот Рекет. Во меѓувреме, за аферата која со денови ја тресе Македонија, пет часа сведочеше обвинителката Лиле Стефенова.

По еден месец  поминат во притвор двајцата осомничени за аферата Рекет, Бојан Јовановски и Зоран Милевски Кичеец остануваат во  Шутка.  Кривичниот суд им определи нови  30 дена по барање на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Овој случај и натаму ја бранува македонската, но и меѓународната јавност. Денеска пет часа во обвинителството во својство на сведок исказ даде и обвинителката од СЈО Лиле Стефанова чие име беше спомнато во бомбите на Ла Верита..Таа по распитот во изјава за медиумите рече дека е свесна за интересот на јавноста за оваа истрага, но истакна дека се што имала да каже изнела пред надлежната обвинителка Ивана Трајчева, а и во писменото соопштение кое беше објавено во петокот во кое пишува дека таа се противела на одлуките на Јанева. Обвинителката Стефанова не одговори зошто нејзините сознанија досега не ги пријавила во надлежните институции. Единствено кога беше побаран нејзин коментар за тоа дека бизнисменот и нејзин долгогодишен пријател Ванчо Чифлиганец ја демантирал дека преку дел од осомничените во Империја вршел влијание таа само рече дека “никој не ја демантирал”.

Од Обвинителството и натаму молк за тоа дали и кога ќе биде повикана да даде исказ специјалната обвинителка Катица Јанева, која од вчера, по годишниот одмор се врати на работа во СЈО. Во отсуство на поинтензивна истрага за аферата, истрагата петти ден по објавувањето на бомбите во „Ла Верита“ ја водат и медиумите. Новинарот Љубиша Николовски одговорност мора да има, а медиумите да не потпаѓаат под политичко влијание.  

Вчера исказ за Рекет даде и обвинителката Елизабета Јосифовска. Какво ќе биде темпото на истрагата веројатно ќе биде појасно од утре, кога од годишен одмор се враќа обвинителката Вилма Русковска , која го води овој случај.

Помпео се заканува со санкции поради иранскиот танкер!!

САД ќе преземат се што можат за да не дозволат иранскиот танкер да успее да и достави нафта на Сирија во Средоземното море, и на тој начин да се прекршат американските санкции, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео.

Помпео ја предупреди официјална Атина да  не му помага на иранскиот танкер и се закани со санкции доколку тоа се случи, пренесе Ројтерс.

Официјална Грција соопшти дека не добила никакво барање од танкерот за пристанување  во едно од нивните пристаништа.

-Јасно им дадовме до знаење дека ако допуштат иранскиот танкер да влезе во пристаниште ризикуваат САД да им воведе санкции, изјавил Помпео.

Американскиот државен секретар воедно истакнал дека САД ќе сторат се за го спречат заминувањето на иранскиот танкер во Сирија.

Поради дефект без вода корисниците од Момин Поток

  Поради уличен дефект на улицата „Октомвриска револуција" 56 во Скопје од 10:15 часот претпладнево е прекинато водоснабдувањето на корисниците од населбата Момин Поток.

– Прекинот ќе трае до отстранување на дефектот, соопшти ЈП „Водовод и канализација"-Скопје.

МТСП планира да отвори повеќе шелтри за жртви на семејно насилство

Шелтерот во Кочани е еден од четирите засолништа коишто функционираат во државата и ги исполнува сите најсовремени стандарди. Останатите три центри се во Скопје, Битола и Свети Николе.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска вчера попладне го посети Засолништето за лица жртви на семејно насилство во Кочани, каде што беше на роденденска забава на едно од четирите малолетни деца кои се засолнети заедно со нивната мајка. Стручниот тим детално ја информираше министерката за овој случај на семејно насилство, како и за процедурите и постапките за него, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Шелтерот во Кочани е еден од четирите засолништа коишто функционираат во државата и ги исполнува сите најсовремени стандарди. Останатите три центри се во Скопје, Битола и Свети Николе.

-До крајот на годината Министерството планира да отвори уште неколку специјализирани сервиси за жртви на семејно насилство, во повеќе региони низ државата. Целта на овие сервиси е советување, третман и заштита на жртвите на родово базирано насилство, од сите форми на насилство, најави МТСП.

Од Министерството за труд и социјална политика истакнуваат дека посветено работат на соодветна и навремена помош и заштита на жртвите на семејно насилство.

МТСП е во фаза на подготовка на законска рамка за превенција и заштита од сите форми на насилство врз жената и активности од Националниот акциски план за спроведување на Истанбулската конвенција. Дел од тие активности ќе се реализираат со поддршка од Холандската амбасада за што неодамна беше потпишан договор за соработка.

притисни ентер