Климатските промени предизвикуваат засилени турбуленции во авионите

Според најновите судии , објавени во научното списание Science Alert, над северниот Атлантски океан ќе има засилени турбуленции во авионите поради промена на струите на ветровите, како резултат на климатските промени.

Така, една од главните причини за турбуленции при ведро време е т.н. завлекување на ветрот , односно метеоролошка појава во која ветровите се вкрстуваат под парав агол или во спротивна насока. Научниците во новата студија објавена во угледниот журнал „Nature“ откриле статистички значајно зголемување на вертикалната струја на ветрот над северниот Атлантик, на надморска височина на која летаат авионите.

Набљудуваните измени може да имаат значително влијание врз авијацијата, бидејќи просечно низ таа област поминуваат околу 3.000 летови дневно.

Студијата се концентрираше на регионот од две главни причини: Северноатлантскиот океан е најпрометниот прекуокеански коридор во светот, а летовите што минуваат низ областа обично се изложени на ветер.

"Некои климатски модели веќе предвидоа двојно односно тројно зголемување на турбуленциите до средината на 21 век. Ги анализиравме податоците и забележавме дека еден од нивните клучни двигатели навистина се засили", рече климатологот Симон Х. Ли, шеф на истражувањето, додавајќи дека патниците не треба да бидат загрижени за зголемувањето на турбуленциите бидејќи тие не се причина за несреќите.

„Шансата авион да се сруши како резултат на турбуленција е - нула“, рече тој.

Научниците за прв пат ја измерија брзината на отчукување на срцето на синиот кит кога ќе нурне

Научниците со помош на електрокардиограф прицврстен за телото на синиот кит за прв пат во историјата ја измериле брзината на отчукувањето на срцето на ова животно.

Кога ќе се нурне под вода во потрага по храна, заклучиле дека има само неколку отчукувања во минута.

Научниците заклучиле дека, најголемиот цицач, синиот кит, кој може да достигне должина и до 30 метри и да тежи 200 тони, ја намалува активноста на срцето на само неколку отчукувања во минута кога ќе се нурне во вода.

Кога  синиот кит е под вода на моменти срцето му чука со само две отчукувања во минута а откако ќе излезе на површината на океанот и ќе вдише воздух срцето му чука со 37 отчукувања по минута, пишува „Ројтерс“.

Кај луѓето, срцето во состојба на мирување отчукува во распон од 60 до 100 отчукувања во минута а за време на напор или вежбање околу 200 отчукувања во минута.

.

Мекларен го претстави најмоќниот модел од својата Спорт серија

Британскиот Мекларен поприлично богатата година, кога се во прашање новите модели, ја заокружи со најмоќната верзија од својата Мекларен Спорт серија.

Се работи за ограничена серија од тркачкиот модел „620R“ прилагоден за цивилна употрева.

Мекларен ќе направи само 350 примероци со 3.8 литарски „V8“ мотор кој испорачува 611 коњски сили.

Овој модел базиран на тркачката верзија  „570S GT4“ забрзува од 0 до 100 км/ч за само 2,9 секунди.

За сопирање на „620R“ се задолжени карбон- керамички сопирачки со дискови со дијаметар од 390 милиметри напред и 380 милиметри назад.

Почетната цена на моделот е 299.000 долари.

Видео: Пресушија Викториините водопади

Викториините водопади настанале на местото каде што африканската река Зембези пропаѓа во 100 метарска провалија. 

Убавината на водопадите привлекуваше милиони туристи во Зимбабве и Замбија а сега се пресушени заради најголемата суша во последните сто години.

Иако е вообичаено за време на сушните периоди овие водопади да подзапрат, оваа година дошло до неочекувано опаѓање на нивото на водата. Се стравува дека климатските промени би можеле трајно да ги уништат водопадите.

„Претходните години, кога ќе пресушеа, тоа не се случуваше во толкава мера“, вели Доминик Њамбе, продавач на сувенири. „Ова прв пат го гледаме“, додава тој.

Овој продавач вели и дека веќе опаднал бројот на туристи кои виделе на интернет дека водопадите пресушиле.

Проблемот е што целата област е погодена од суша и што многу луѓе останале и без храна. Се проценува дека помош им е потребна на околу 45 милиони луѓе.

Зимбабве и Замбија се погодени и од рестрикција на струја, затоа што производството на оваа енергија зависи исклучиво од хидроелектраната Кариба која се наоѓа на реката Замбези.

Официјалните податоци покажуваат дека нивото на реката Замбези е под она во 1995 година, што било најниско забележано ниво досега. Претседателот на Замбија Едфар лунгу рекол дека ова е предупредување за тоа што климатските промени можат да и направат на нашата животна средина.

Викториините водопади се едни од најголемите и најспектакуларните во светот.

притисни ентер