Огромен метеор удри во Јупитер (ВИДЕО)

Деновиве Јупитер може да се види на северната полутопка , па многумина астрономи во детали ја разгледуваат оваа голема планета.

Но , еден астрофотограф успеа да сними нешто што се случува еднаш во неколку милениуми – експлозија во горните слоеви на Јупитер. Во средата , на 7. август Итан Чепел од Тексас снимни удар на метеор во далечниот Јупитер.

,,Ноќеска го снимав Јупитер. Ова многу потсетува на блесок при удар.” напиша Американецот на Твитер. Ударите на метеори со висок сјај не се толку ретка појава на Јупитер.

Чести се и на Земјата , но нашата планета е далеку помалку привлечна , поради гравитацијата отколку оваа џиновска планета.

Според научна студија од 1998 година , веројатноста дека некој објект ќе удри во Јупитер е меѓу 2 000 и 8000 пати поголема отколку удар во Земјата. Но , тоа не значи дека такво нешто нема да се забележи , иако да се сними моментот на експлозијата е неверојатна реткост.

 „Тоа е брз настан, сè трае неколку секунди“, рече астрономот Џонти Хорнер од Универзитетот во Јужен Квинсленд во Австралија.

„Можеби не забележувате дека гледате низ телескопот. Многу пати ваквите настани минуваат незабележано, а половина од нив се случуваат на другата страна на планетата“, додаде тој.

Можно е овој удар да остави еден вид лузна на Јупитер што подоцна може да се анализира со други инструменти, на пример со помош на вселенското летало Џуно.

Според првичните извештаи, метеорот е  премногу мал за  да се создаде подолготрајна лузна, но никогаш не се знае. Очигледно, метеорот бил доволно голем за да се сними овој настан од Земјата.

Кој и сервираше појадок во кревет на Елизабет Харли?

Елизабет Харли е жив доказ дека годините се само бројка.

Сексапилната Англичанка во шестата деценија од својот живот има совршено тело, кое често го користи за да ја рекламира својата линија на костими за капење.

Таа своевремено имала бурен љубовен живот. Но Елизабет одамна не е видена во машко друштво а да тоа не е нејзиниот син или некој пријател. Пред неколку дена таа ги заинтригира своите фанови на Инстаграм кога објави фотографија од кревет.

Позираше покриена со јорган и со чинија овошје во рацете а многумина се запрашаа кој и сервирал појадок во кревет на Елизабет?

Научниците за прв пат ја измерија брзината на отчукување на срцето на синиот кит кога ќе нурне

Научниците со помош на електрокардиограф прицврстен за телото на синиот кит за прв пат во историјата ја измериле брзината на отчукувањето на срцето на ова животно.

Кога ќе се нурне под вода во потрага по храна, заклучиле дека има само неколку отчукувања во минута.

Научниците заклучиле дека, најголемиот цицач, синиот кит, кој може да достигне должина и до 30 метри и да тежи 200 тони, ја намалува активноста на срцето на само неколку отчукувања во минута кога ќе се нурне во вода.

Кога  синиот кит е под вода на моменти срцето му чука со само две отчукувања во минута а откако ќе излезе на површината на океанот и ќе вдише воздух срцето му чука со 37 отчукувања по минута, пишува „Ројтерс“.

Кај луѓето, срцето во состојба на мирување отчукува во распон од 60 до 100 отчукувања во минута а за време на напор или вежбање околу 200 отчукувања во минута.

.

Мекларен го претстави најмоќниот модел од својата Спорт серија

Британскиот Мекларен поприлично богатата година, кога се во прашање новите модели, ја заокружи со најмоќната верзија од својата Мекларен Спорт серија.

Се работи за ограничена серија од тркачкиот модел „620R“ прилагоден за цивилна употрева.

Мекларен ќе направи само 350 примероци со 3.8 литарски „V8“ мотор кој испорачува 611 коњски сили.

Овој модел базиран на тркачката верзија  „570S GT4“ забрзува од 0 до 100 км/ч за само 2,9 секунди.

За сопирање на „620R“ се задолжени карбон- керамички сопирачки со дискови со дијаметар од 390 милиметри напред и 380 милиметри назад.

Почетната цена на моделот е 299.000 долари.

притисни ентер