Општина Гевгелија бара дел од колачот на бизнисот со казината

Од колачот на казино бизнисот дел треба да добие и општина Гевгелија која треба да биде вклучена не само во финансиско искористување на компаративната предност од казино бизнисот.

 Општина Гевгелија се откажа од приходите што можеше да ги добие од рудниците,бидејќи е еко општина во која доминираат туризмот и производството на здрава храна, но тоа не значи дека не треба да остварува некаква добивка од казино бизнисот кој во општина Гевгелија е развиен поради блискоста до границата со Грција,смета гевгелискиот градоначалник Сашо Поцков.

Својот став, Поцков неодамна повторно го актуелизира затоа што смета дека на тој начин локалната самоуправа ќе може директно да влијае на локалниот економски развој кој моментно во општина Гевгелија се одвива преку туризмот и лесната индустрија, поточно текстилната,прехранбената индустрија и винарството.

-Од колачот на казино бизнисот дел треба да добие и општина Гевгелија која треба да биде вклучена не само во финансиско искористување на компаративната предност од казино бизнисот,туку и во постапката за издавање на лиценци на инвеститорите заинтересирани за отворање казина, како што е случај во Словенија, вели Поцков.

Во моментот од данокот на инсталираните слот машини се издвојуваат три отсто за потребите на здравството кое само од слот машините во гевгелиските казина годишно остварува еден милион евра.

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија за законот за употребата на јазиците

Владата останува на својот заклучок, усвоен пред да се испрати законот до Венецијанската Комисијата, според којшто истиот решение ќе се ревидира согласно препораките, вели премиерот Зоран Заев.

 Додава дека Министерството за правда ќе подготви измени на Законот согласно препораките на Комисијата и истите ќе бидат испратени до Собранието.

Премиерот уверува дека ова е став усогласен и со владиниот партнер ДУИ. Но, од партијата на Али Ахмети денеска не сакаат да дадат коментар што по заклучоците. Ахмети пред две недели во пресрет на одлуката на Венецијанската комисија порача дека не треба да се оди назад бидејќи тоа ќе и’ штети на државата.

Вицепремиерот  Бујар Османи синоќа по одлуката на Комисијата на Фејсбук го издвои само дел којшто се однесува на двојазичните банкноти, а во кој што се вели дека ваква пракса е воспоставена и во други земји. Според толкувањето на вицепремиерот Комисијата ги омекнала официјалните заклучоци во однос на оние наведени во неофицијалната верзија. Османи за утре закажа брифинг на којшто ќе ги презентира заклучоците на Комисијата за Законот за јазици.

Опозицијата категорична дека Владата мора да ги почитува препораките и дека се потврдиле изнесени забелешки за дел од законските одредби.

„Овој извештај од Венецијанската комисија го потврди она што ВМРО-ДПМНЕ постојано го кажуваше, а тоа е дека вакво законско решение го оптоварува општеството го оптоварува движењето на документи особено во судскиот дел и да биде уште појасно го потврдува она што ВМРО-ДПМНЕ го зборуваше дека ВМРО-ДПМНЕ е за употреба на јазиците но тоа да биде согласно законските норми и она што треба да биде олеснување во комуникацијата низ институциите. Така што тоа што треба да се направи е да се испочитува ставот на Венецијанската комисија гледаме дека тоа предизвикува нетрпеливост внатре во владината коалиција“, вели Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.

Законот за јазици беше усвоен во 2018-та година, а стапи на сила во јануари на годината откако беше објавен без потпис на тогашниот претседателот Иванов во Службен весник. Владата за мислење од Венецијанската комисија го испрати во август годинава.

Венецијанската комисија и официјално бара да преиспитување на законот за јазици

Властите во Македонија да ја преиспитаат употребата на законот за јазиците преку консултации со сите засегнати страни во земјава – стои во мислењето кое вчера го усвои Венецијанската комисија.

Правните експерти на Советот на Европа подвлекуваат дека со предлог-законот се надминува европската рамка, и се создаваат непотребни  трошоци за државните институции и судството. Токму во тој дел се однесуваат и најголемиот дел од препораките на комисијата, каде се бара напуштање на двојазичноста во судските процедури.

„Венецијанската комисија дава неколку препораки до властите во С. Македонија, особено во делот за напуштање на одредбите поврзани со двојазичноста во судските процедури. Исто така препорачува, обврската за употреба на албанскиот јазик во внатрешна и меѓу институционална комуникација помеѓу јавните службеници да биде ограничена на писмена комуникација, или нејзиното стапување во сила да биде одложено додека правилното спроведување на таа одредба се чини реална“, велат од Венецијанската комисија.

Комисијата исто така предупредува дека казните кои се предвидени со законот се превисоки и треба да се променат. Дополнително, според нив, потребна е промена на некои одредби од законот кои не се доволно јасни.

„Во поглед на спроведувањето на паричните санкции, правните експерти на Советот на Европа посочуваат дека тие треба да се одложат, се додека не се измени законот со цел да се обезбеди доволна правна јасност, да се намалат износите на казните, како и да се воведе елементот на вина и принципот на пропорционалност“, велат од Венецијанската комисија.

По ваквиот исход,професорката Тања Каракамишева која е дел од комисијата, на социјалната мрежа Фејсбук најави дека идната недела до Уставниот суд ќе поднесе иницијатива за поништување на законот за јазиците. Каракамишева ги повика сите научни капацитети во земјата да и се придружат, вклучително и неколку нејзини колешки од правниот факултет. Една од нив, професорката Гордана Силјановска, која истот ака неколку години беше претставник на Македонија во Комсиијата,во гостувањето во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5 предупреди дека иако не е задолжително, мислењето на Венецијанската комисија има големо влијание кое мора да се почитува.

Целосниот извештај на венецијанската комисија за употребата на законот за јазиците предвидено е да биде објавен во понеделник, за кога и подетално ќе бидат познати забелешките на комисијата поврзани со законот за употреба на јазиците.

Македонски автобус се преврте во Србија на пат кон Копаоник

Утрово околу 10 часот излетал од патот и се превртел македонски автобус во соседна Србија близу Блаце кај месноста Белољин. Во несреќата се повредени 26 лица од кои 18 се згрижени во болницата во Блаце додека 8 се згрижени во болницата во Прокупље.

„Според првичните информации од лекарите згрижените се надвор од животна опасност, додека едно лице во Прокупље е потешко повредено. Засега сите се контактибилни, но за секој случај во болницата во Прокупље се врши и компјутерска томографија за да се утврди прецизно состојбата на повредените. Амбасадата на Република Северна Македонија во Белград е во постојана комуникација со надлежните органи. Од страна на МВР на Србија – Полиција Блаце сме информирани дека се уште се врши увид на местото на несреќата и засега не можат да се дадат подетални информации. На терен е и надлежен јавен обвинител“,стои во соопштените на министерството за надворешни работи.

Засега не е позната причината зошто автобусот излетал од патот во ендекот. Една од можните причини според српските медиуми кои ја пренесоа веста е тоа што оваа делница од Прокупље до Блаце на која порано многу имало сообраќајни незгоди последниов месец се реконструира и има градежни зафати па е под времен режим на сообраќај.  Патот на местото каде што излетал македонскиот автобус е само тампониран и тешко се разграничува до каде може да се вози а каде почнува ендекот односно ископаниот канал покрај патот кој служи за да ја собира водата во кој пропаднал автобусот. Екипите на српската брза помош веднаш пристигнале на местото на несреќата по што повредените се транспортирани во болници. Според неофицијални информации од болницата во Блаце патниците биле претежно од Радовиш кои тргнела на едно дневна екскурзија на Копаоник.

притисни ентер