Влијаела ли Русија во подемот на крајната десница во Европа?

Влијаела ли Русија во подемот на крајната десница во Европа?

 Прашањето втор ден ги мачи Италија и Брисел, откако пред два дена протече аудио снимка, на која близок соработник на италијанскиот вицепремиер Матео Салвини, со тројца руски претставници наводно договара план Москва да  финансира националистички движења и истакнати личности на ектремната десница.

  Снимката, која ја објави порталот „Базфид“ трае 70 минути и е направена седум месеци пред европските избори во мај, на кои, екстремната десница постигна добри резултати.  Според снимката, соработникот на Салвини, договара десетици милиони долари руски нафтени пари да се прелеат на контото на владеачката Лига на Салвини, кои потоа би биле употребени за финансирање на десничарските партии. Целта, како што наведува „Базфид“ била да се поткопаат либералните демократии и да се создаде таканаречен Нов сојуз, националистичка Европа, блиска до Москва.

-Салвини е тој што сака да ја смени цела Европа, заедно со нашите сојузници од другите партии во Европа, како Алтернатива за Германија, во Франција, г-ѓата Ле Пен, како и во останатите земји, Унгарија со Орбан, се слуша на аудио снимката, објавена на порталот „Buzznewsfeed“.

На снимката се споменува голема руска нафтена компанија која би продава милиони тони гориво на италијанската нафтена компанија за сума од околу 1,5 милијарди долари. Продажбата ќе се вршела преку посредници, со дисконт од околу 65 милиони долари. Нема информација дали наводните пари легнале на нечија сметка. Италијанската опозиција побара итна истрага, а Салвини категорично ги отфрли наводите.

-Не сум зел ниту едно евро. Ниту една рублја, ниту еден долар, ниту литро вотка од Русија. Веќе поднесов тужба за клевета, а тоа ќе го направам и денеска и утре и задутре, изјави Матео Салвини, вицепремиер на Италија.

Сличен скандал пред два месеца беше причина австрискиот вицеканцелар Штрахе да си поднесе оставка, откако беше објавена снимка на која тој за биснис услуга бара финансиски надомест од наводна внука на руски олигарх.  

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство.

Во саботата специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена од членовите на Советот.

По одлуката на Советот, на потег ќе биде јавниот обвинител Љубомир Јовевски кој, доколку одлучи, има можност на обвинителите кои до сега ги водеа предметите да им ги додели повторно.

Од предметите за кои СЈО покрена над 20 обвиненија, само три се целосно затворени, неколку се вратени на повторно судење или се чека изјаснување на Апелациониот суд.

Откако Јавното обвинителство пред неколку дена ги побара предметите на СЈО, од Специјалното јавно обвинителство експресно одговорија дека се подготвени да ги предадат сите предмети по кои постапуваат со сите списи и докази.

Загриженост и неизвесност за својот статус пројавија и стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО и  побара помош од меѓународната заедница која беше дел од процесите на формирање на ова обвинителство и од политичките чинители во земјава. Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА рече дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат префрлени во републичкото Јавно обвинителство. /МИА

Почнува Европската недела за мобилност „Пешачи со нас"

Град Скопје од денеска почнува со одбележување на Европската недела на мобилност што годинава се одржува под мотото „Пешачи со нас – Сигурно пешачење и возење велосипед".

Во текот на оваа недела ќе бидат организирани низа настани со кои Градот ќе се обиде да ги поттикне граѓаните да ги променат навиките и почесто да користат активни начини на движење или да го комбинираат пешачењето и возењето велосипед со користење јавен превоз.

Ќе се организираат работилници и трибини посветени на активностите на Град Скопје кои придонесуваат за подобра мобилност во градот, за зголемување на безбедноста во сообраќајот, за придобивките од пешачењето и возењето велосипед, за електричните тротинети и за влијанието на транспортот врз климатските промени. Со одржлива туристичка тура до Матка ќе се промовира комбинираниот превоз до рекреативните центри, а во четврток попладне, улицата „Димитрија Чуповски" ќе биде затворена за сообраќај бидејќи на коловозот ќе се организира Вело фиеста – дружење и забава за граѓаните. Традиционалното велосипедско дефиле по градските улици ќе се одржи во петок.

Партнер на Град Скопје во реализацијата на овој проект е здружението на граѓани „Македонски зелен центар", а во организирањето учествуваат и Делегацијата на Европската Унија, Министерството за животна средина и просторно планирање, скопски општини, средни училишта и центри на култура на Град Скопје, GIZ, Црвниот крст, МВР, ЈСП, Републички совет за безбедност во сообраќајот, Македонската велосипедска федерација, Цементарница Титан, како и повеќе здруженија на граѓани, меѓу кои Прв до врв, Еко свест, Еко логик, Go green, Смарт Ап, Електромобилност и други./МИА

Османи во Брисел ќе ја реафирмира подготвеноста на земјата за старт на преговорите со ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе се сретне со високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини.

Средбата ќе биде искористена за да се реафирмира подготвеноста на земјава за напредок во европските интеграции во пресрет на Самитот на ЕУ во октомври.

Од Секретаријатот за европски прашања информираа дека планирани се и средби на Османи со државната секретарка за европски прашања и претставничка на Хрватска во ЕУ, Андреја Метелко-Згомбич и со директорката за Западен Балкан во рамки на Генералниот директорат за соседство и проширување во Европска Унија – ДГ НЕАР, Геновева Руиз Калавера.

Работната посета на Брисел е дел од турнејата на вицепремиерот Османи за посета на метрополите на земјите членки на ЕУ. По Брисел, следат посетите на Берлин и Варшава кои планирано е да се реализираат кон крајот на неделата./МИА

притисни ентер