ТРЕСЕНА ПАСТРМКА

Рецепт на НИКОЛЧО АРСОВСКИ

Потребни состојки: 1пастрмка, 1 главица кромид, малку  магдонос, лимонов сок, сол и бел бибер по вкус.

Постапка:

Пастрмката се пече на скара.

Додека се пече рибата ситно се сечка кромидот и се зачинува со малку сол и бел бибер

Се додава сечкан магдонос и сок од лимон и состојките се мешаат.

Откако ќе се испече пастрмката се отстрануваат кожата и коските.

Потоа рибата се меша со смесата од кромид и магдонос и се декорира со лимон и магдонос.

Сопственик на Мерцедес прелета преку ,,легнат полицаец” , за да покаже што се оштетило (ВИДЕО)

И, додека на патиштата има вистинска поплава од различни видови запирачи на брзината, има сè повеќе луѓе кои мислат дека не е неопходно да се забави при преминување преку нив. По ова видео ќе размислат малку повеќе.

Постојат и оние многу претпазливи кои тврдат дека преминувањето преку оваа патна бариера го уништува подвозјето на автомобилот. Еден од нив е сопственик на Мерцедес Е-Класа од Чикаго, кој одлучи да сними што се случува со неговиот автомобил при преминување преку легнат полицаец.

Уште од самиот почеток, авторот на видеото намерно направил и грешка што често ја прават многу возачи. Тој запрел нагло пред самата пречка, префрлајќи го товарот на предната оска. Мерцедесот Е-класа успешно ги преживеа овие тестови, иако беше без одделни делови oд каросеријата.

Наставничка од Флорида уапсена откако имала секс со двајца ученици на јавен базен (ВИДЕО)

Наставничката  Кирси Роза е уапсена поради наводна сексуална врска со двајца 15-годишни ученици во базен близу зградата каде што живее, се вели во полицискиот извештај.

Според медиумите, 27-годишната Кирси Ноне Роза, наводно, имала секс со еден од учениците во неговиот дом и во неговиот стан во местото Источен Неапол на Флорида.

Во една прилика годинава, Роза, која комуницирала со учениците преку Снепчет, се понудила да ги однесе на забава. Таму им дала алкохол и марихуана, пред организаторот на забавата да открие дека се средношколци и ги исфрлиле.

Потоа ги однела во нејзиниот стан и во базенот. Снимките од базенот откриваат дека имала секс со двајцата, но не е познато дали тоа го сторила одеднаш или еден по друг.

Таа беше уапсена минатиот викенд и беше обвинета за лошо однесување и обезбедување наркотични средства на тинејџери.

Скандал во ,,Форд” – работниците открија како биле прелажани милиони купувачи

„Ја знаевме нивната тајна и не сторивме ништо во врска со тоа“, потврдија седумтемина вработени кои работеле на развивање и лансирање на моделите „Фиеста“ и „Фокус“ ​​од Форд.

Поточно, моделите на автомобили со неисправни менувачи се продадени на клиенти без шанси воопшто да се поправат.

„Нашите раце се валкани. Се чувствуваме лошо“, рече еден од инженерите, кој сакал да остане анонимен,а одиграл клучна улога во склопувањето и проверката на спорните автомобили.

На прашањето дали компанијата ги игнорирала раните предупредувања на своите експерти за дефект на менувачите, вработен во „Форд“ потврди дека „возилата биле испавни кога биле тестирани, но за време на пробното возење и откако поминале илјадници милји, тие биле свесни дека нешто не е во ред. “.

Инженерот изјави: „Ни беше кажано, не проверувајте ништо’. Ни беа дадени чудни наредби. После тоа, ако поставите прашања, вие сте обвинети за бунт. Некои колеги дури се обиделе да направат нешто, но без никаква корист, а на повеќето рацете им биле врзани. Сепак, бевме свесни дека ваквите преноси ќе предизвикаат механичка катастрофа “.

Тоа се однесувало на менувачот DPS-6 со двојна спојка наречен PowerShift, кој беше користен во два милиони продадени автомобили Фокус и Фиеста оваа деценија, што стана предмет на масовни парници и истраги за федерални измами, пренесува Yahoo News.

Најголем проблем со единицата ДПС-6 е што Форд продавал автомобили со овој шестстепен ДЦТ, „и покрај тоа што знаеше дека преносот не може да се санира“. Форд е свесен за степенот до кој е лош DPS-6 уште од 2011 година. Дизајнот е толку неуспешен што може да предизвика тотална загуба на енергија при возењето, како и брзина на автопат.

Во јули 2018 година, комисија од Лос Анџелес му додели отштета од 554.000 американски долари на сопственик кој го обвини Форд за „измама што му продал Фокус со ДПС-6, и покрај тоа што знаел дека не може да се поправи“. Со други зборови, компанијата Ford Motor го излажала клиентот.

притисни ентер