На дното на езеро во Кипар најдено тело на дете, седма жртва на армиски офицер (ВИДЕО)

По повеќенеделна истрага , кипарската полиција на дното на езерото во близина на Никозија го најде телото на детето , седмата жртва на серискиот убиец Никос Метаксас.

Најденото тело се претпоставува дека е на филипинско девојче , чија мајка исто така настрада од 35- годишниот воен офицер во армијата на Кипар.

Тој беше упасен ан 18. април и тогаш призна дека убил четири Филипинци , меѓу кои и жена и нејзината ќерка , како и Романка и незината ќерка и уште една жена за која се претпоставува дека е од Непал.

Метаксас беше уапсен набргу откако турист случајно откри тело на жена , која подоцна била идентификувана како Мари Роуз Тибурсио , 38- годишна Филипинка.

На истото подрачје се најдени пет тела , меѓу кои и три во друго езеро. Денеска најденото тело се претпоставува дека е на Сиера – Гразе , ќерката на Марија Роуз .

И двете биле прогласени за исчезнати во мај 2018 година. Жртвите работеле на Кипар како куќни помошнички и работници на поле.

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадес ја критикуваше полицијата за недостатоци во истрагата на првиот случај на сериски убиец во историјата на оваа островска земја.

Трамп: Сакаме да избегнеме војна со Иран, но...

Американскиот претседател Доналд Трамп денес се обрати по повод наводниот напад на нафтените полиња од страна на Иран и нагласи дека се надева дека ќе се избегне војна со Техеран.

-Веќе сега знаеме доволно за тоа кој е виновен но сепак сакаме уште докази. Тоа што со сигурност можеме да го тврдиме е дека сакаме да избегнеме војна со Техеран, но сме подготвени на се, вели Трамп.

Уште еднаш нагласи дека ќе направи се што е во негова моќ за да им помогне на пријателите во Саудиска Арабија.

По нападот Саудиска Арабија го преполови производството на нафта па затоа и цената драстично е зголемена.

Еспер: Иран ги крши законите на меѓународниот поредок

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави денес дека недамнешните напади на саудиските нафтени полиња за кои САД го обвинува Иран се „без преседан“.

Покрај тоа, тој истакна дека САД со сојузниците работи на одбрана на меѓународниот поредок заснован на закони кои Техеран ги „поткопува“.

Еспер на Твитер напиша дека во Белата куќа е одржан состанок на кој претставници на Министерството за одбрана и други функционери го известиле претседателот Трамп за ситуацијата.

Како што пренесува „Ројтерс“, Еспер додал дека викендов разговарал со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и ирачкиот министер за одбрана Келедом ал Обаидиј.

Адвокатката на Јанева најавува барање за укинување на притворот

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат  барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот.

-Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија, вели за ТВ21 Ирена Фрчкоска, која додава дека и одлуката од саботата и денешната на Советот на јавни обвинители не ги добиле.

Најави дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката

На Јанева и е одреден 30-дневен притвор кој истекува деновиве./МИА

притисни ентер