Четка за тоалет ги зовре односите меѓу Турција и Исланд

Министерот за надворешни работи Чавушоглу , а по него и турскиот претседател Ердоган упатија остри пораки по ,,понижувачкиот однос “ кон нивните фудбалски репрезентативци , кои вечерва играат во Исланд.

Вистинска драма се случуваше на аеродромот во Рејкјавик , која ги вжешти односите меѓу Турција и Исланд. Турсдките репрезентативци биле детално , цели три часа прегледувани на аеродромот во Рејкјавик , иако тоа обично е кратка рутина. Сепак , по шестчасовниот лет од Истанбул , турските репрезентативци биле претресувани до последното парче багаж , им биле отворани торбите и детално пребарувани .

На ова се пожалија репрезентативците , а Бурак Јилмаз , напаѓачот на Бешикташ објави и на социјалните мрежи дека му го зеле кремот за раце по долгиот преглед. Кога по три часа мислеле дека може конечно да се одморат , наишло целосното разочарување.

Новинарските екипи наместо со микрофон , ги пречекале со четка за тоалет. И тоа четката му ја ставиле пред лице на капитенот на репрезентацијата Емре Белозоглу.

На овој гест министерот за надворешни Чавушоглу побарал од својот исландски колега веднаш да им се извини Исланд на репрезентативците. Се јави и претседателот Ердоган. 

,, Недостигот на почит кон нашата репрезентација на Исланд е неприфатлив”, напиша Реџеп Таип Ердоган. Министерот за спорт Касапоглу по тоа веднаш одлета во Рејкјавик за да изрази незадоволство за третманот на фудбалерите . Но Турците не останаа само на жалби.

Турските хакери од познатата група Анка Неферлел направија хакерски напад на страницата на Исавиа , исландскиот авиопревозник и концесионерот на аеродромот , каде што се одигра драмата.

Брат и сестра одејќи по жица го поминаа Тајмс Сквер , 25 ката над Њујорк (ВИДЕО)

Илјадници Њујорчани го гледаа спектаклот во кој братот и сестрата Ник и Лијана Валенда на жица го поминаа Тајмс Сквер.

Ник и Лијана Валенда го минаа Тајмс Сквер одејќи по жица , распната меѓу два облакодери на 25. кат. Ник Валенда е искусен акробат, седма генерација на ова познато акробатско семејство.

Сестрата Лијана му се приклучи во неделата вечерта за прв пат по речиси фаталната несреќа во 2017 , кога ги скрши речиси сите коски на лицето.

Тие одеа во спротивни насоки по жицата долга 400 метри и се сретнаа на средината. Потоа продолжија понатаму до крајот на жицата над илјадниците возбудени гледачи. И двајцата носеле специјална облека , со која би се ублажил евентуалниот пад.

Целиот спектакл бил пренесуван во живо на телевизијата АБЦ.  Иако се изгледало совршено , Ник по подвигот изјави дека во еден момент почнал да му се лизга стапот за баланс и се исплашил.

Семејството валенда е познато како акробатско уште од 1780 година во Хабсбуршката монархија , кога нивните предци настапувале како трупа од акробати и жонглери.

Членовите на ова семејство , кое прави најнецверојатни акробации , е познато по тоа што никогаш не користат заштитини мрежи било на претставите или на пробите.

Во Чернобил цвета ,,црниот” туризам (ФОТО)

Откако серијата ,,Чернобил” го заинтригира целиот свет , на местото на нуклеарната катастрофа цвета туризмот.

Илјадници луѓе од сите делови на светот сакаат да го видат местото на најголемата нуклеарна катастрофа на електраната Чернобил.

Во градот Припјат , кој во времето на дефектот на нуклеарната електрана имал 600 000 жители , се е оставено како кога се евакуирале во 1986 година.

Чернобил е отворен во 2011 за туристи , но до сега таму одеа само групи авантуристи.

Наместо на летен одмор на плажа , луѓето одат на местото на смрт и трагедија , каде илјадници загинаа од радиоактивното дејство на нуклеарната централа , која изгоре во најголемата хаварија во историјата.

За еден месец на видео игри се потрошени девет милијарди долари

На порталот SuperData Research  на компанијата Nielsen објавени се податоци според кои играчите на видеоигри во светот само за додатоци во мај годинава потрошиле речиси девет милијарди долари.

Во мај играчите на видеоигри и дигитални додатоци поврзани со нив потрошиле 8,7 милијарди долари. Иако се чини дека сумата е невериојатно висока , тоа е за 4 проценти помалку отколку во мај минатата година. Причината е пад на потрошувачката на мобилните игри за шест проценти , кои имаат поголем удел отколку игрите на компјутер и конзоли заедно.

На компјутерските платформи и натаму доминиора League of Legends , додека на второ место се најде Dungeon Fighter Online, која е популарна во азиските земји. Потоа следува кинескиот MMORPG Westward Journey Online II, а по неа и другите игри популарни на западниот пазар.

Од игрите на конзоли најпопуларни се оние на Fortnite и FIFA.Втората е значително падната во однос на играчите минатата година , што се смета дека е поради светското првенство во фудбал во Русија.

На мобилните платформи играчите најмногу пари издвоиле за играта Honour of Kings, а потоа за Perfect World, Candy Crush и  Clash of Clans.

притисни ентер