Трамп : Ким ми испрати ,,топло” писмо

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека вчера примил ,,топло” писмо од севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера примил ,,топло” писмо од Ким Џонг-ун. Тој навел дека нешто добро ќе се случи со Пјонгјанг , без да дава повеќе детали.

Последната , втора средба меѓу Трамп и Ким во Виетнам заврши со неуспех , откако Трамп ги напушти разговорите. Тој имаше намера да го убеди Ким целосно да се откаже од нуклеарната програма.

ВМРО-ДПМНЕ обележува 29 години од основањето

ВМРО-ДПМНЕ денеска одбележува 29 години од формирањето на партијата.

 Централната прослава е вечерва во Македонска филхармонија.

 Повеќе за тоа од извештајот на Игор Манасиевски.

Седница на Централниот одбор на СДСМ во Охрид

Кој ќе биде дел од новото партиско раководство. Реконструкција на владата или враќање на мандатот. СДСМ во Охрид носи одлуки.

Избор на ново партиско раководство, како и заокружување на внатрепартиските промени се прашањата, кои се очекува да доминираат на седницата на централниот одбор на владејачката СДСМ, која почна попладнево во Охрид.

Јулијана Николовска е во Охрид.

Од партијата на Заев најавија низа одлуки. На маса се и неколку опции поврзани со реконструкција на владата или враќање на мандатот.. Кој ќе биде дел од партиското раководство.

Маринов: Апсурдно е да се разговара за средниот век низ призмата на модерните нации

Скоро истите прашања сè уште се дебатираат на едно високо, дури и политичко ниво.

- За мене тоа е навистина, на некаков начин, апсурдно, но ќе видиме по 30 години дали некој ќе се смее на сето тоа, вели бугарскиот историчар Чавдар Маринов во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

притисни ентер