Николовски: МЗШВ работи на креирање услови за производство на квалитетна домашна пченица

Индивудуални земјоделци, компании, стручната јавност од државата и соседството имаа можност да ги видат современите практики во производство на житни култури со користење сертифициран семенски материјал .

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, кој присуствуваше на манифестацијата „Ден на полето 2019" истакна дека овој сектор е особено значаен и дека како Министерство работат на креирање услови за производство на квалитетна домашна пченица.

-Во следните две недели ќе биде распишан оглас за околу 10.000 хектари слободна земјоделска површина на територија на државата. Употребата на нови современи агротехнички мерки во производството и употреба на сертифициран семенски материјал се клучни за поголемо производство на пченица со висок квалитет, рече министерот.

На овој начин се остварува повисок принос, но и повисока откупна цена пченицата и јачменот. За да се поттикне употребата на сертифицираниот семенски материјал во производство на житни култури, рече министерот во програмата за директни плаќања за производство на домашен сертифициран материјал се издвојуваат 20.000 денари по хектар за прва генерација и 15.000 за втора генерација, а за земјоделците кои користат ваков материјал и имаат површини од  пет до 50 хектари добиваат субвенција од 14.400 денари.

Употребата на овој материјал, според министерот, носи одржливост која е неопходна во услови кога климатските промени се предизвик и носат штети врз производството. Николовски најави дека во наредниот период Министерството ќе промовира сет мерки кои со средства од државата ќе им помогнат на земјоделците да се адаптираат.

Приносите од пченицата, додаде варираат во различни години, а минатата имало тешка жетва, по што во координација со земјоделците и мелничарите биле донесени сет мерки за стабилизирање на пазарот.

-Воведовме субвенција од еден денар за килограм откупена домашна пченица за мелничарите, со цел да се поттикне производството, откупот на домашна пченица и договорното производство. Пркеу оваа мерка, минатата година биле откупени 59.000 тони пченица и исплатени околу милиони евра дополнителни средства, рече министерот.

Тој посочи дека пред почетокот на пролетната сеидба биле исплатени  околу шест милиони евра за основните субвенции по површина за полјоделските култури и ова според министерот бил еден од сериозните предизвици, со кои се соочувале минатата година заедно со решавање на заостанати долгови, наследени проблеми и почитување на календарот за исплата на субвенции.

-Во тек е јавниот оглас за набавка на гориво за земјоделска механизација, што е и последен чекор од воведувањето на процедурата за оваа нова мерка за зелена нафта која што беше ветена пред граѓаните, после долга и тешка процедура во претходните месеци или година и половина од воведување од законот, денеска се наоѓаме пред завршување на тендерот за набавка на оваа нафта, односно оваа мерка, рече министерот.

Според него, мерката ќе ги намали производствените трошоци.

-Кофинансирањето ќе биде 30 проценти со законска можност која веќе е внесена од следната година овој процент да се зголеми и до 50 проценти. Во оваа 2019-та година за реализација на оваа мерка се обезбедени дополнителни 3,5 милиони евра кои што не се во буџетот за субвенции, туку се дополнителни средства обезбедени од Министерството за финансии, рече министерот за земјоделство.

Тој повтори дека мерките за зголемување на производството на житни култури ќе имаат поголем ефект, доколку се употреби сертифициран семенски материјал, за што е потребна и науката, нагласувајќи дека Министерството останува фокусирано на окрупнување на површините, зголемување на производствоо на домашна пченица.

Овие компании кои ја организираат манифестацијата, произведуваат сертифициран семенски материјал, користат современа механизација, нови технологии и оттаму додаваат дека унапредувањето на овие мерки, користењето современи технологии, почитување на роковите може да го  зголеми приносот и доколку останатите во овој сектор ги применуваат ќе се зголеми приносот и производството на житни култури на ниво на државата. 

Трамп: Сакаме да избегнеме војна со Иран, но...

Американскиот претседател Доналд Трамп денес се обрати по повод наводниот напад на нафтените полиња од страна на Иран и нагласи дека се надева дека ќе се избегне војна со Техеран.

-Веќе сега знаеме доволно за тоа кој е виновен но сепак сакаме уште докази. Тоа што со сигурност можеме да го тврдиме е дека сакаме да избегнеме војна со Техеран, но сме подготвени на се, вели Трамп.

Уште еднаш нагласи дека ќе направи се што е во негова моќ за да им помогне на пријателите во Саудиска Арабија.

По нападот Саудиска Арабија го преполови производството на нафта па затоа и цената драстично е зголемена.

Еспер: Иран ги крши законите на меѓународниот поредок

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави денес дека недамнешните напади на саудиските нафтени полиња за кои САД го обвинува Иран се „без преседан“.

Покрај тоа, тој истакна дека САД со сојузниците работи на одбрана на меѓународниот поредок заснован на закони кои Техеран ги „поткопува“.

Еспер на Твитер напиша дека во Белата куќа е одржан состанок на кој претставници на Министерството за одбрана и други функционери го известиле претседателот Трамп за ситуацијата.

Како што пренесува „Ројтерс“, Еспер додал дека викендов разговарал со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и ирачкиот министер за одбрана Келедом ал Обаидиј.

Адвокатката на Јанева најавува барање за укинување на притворот

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат  барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот.

-Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија, вели за ТВ21 Ирена Фрчкоска, која додава дека и одлуката од саботата и денешната на Советот на јавни обвинители не ги добиле.

Најави дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката

На Јанева и е одреден 30-дневен притвор кој истекува деновиве./МИА

притисни ентер