Српската телевизија за искорнатото срце од Србин од Косово и кошмарите на Германец (ВИДЕО)

Српската телевизија најави дека наскоро почнува да се снима филм по мотивите на романот ,,Српско срце Јоханово”, во кое авторот Веселин Џелатовиќ вели дека раскажал вистински настан.

Филмот ќе биде во американска продукција и ќе биде на тема за насилството на Албанците врз Србите на Косово во 1998 и 1999.  Според српските медиуми , Албанците во таканаречената ,,Жолта куќа” му го искорнале срцето на Јован од местото Велика Хоча и го однеле во Германија , каде го купил богатиот Јохан Вагнер.

По пресадувањето , Јохан сонувал кошмари со црковни ѕвона , пшто го довеле во двор со кучиња. Германецот видел и постара жена во соништата , потоа млада жена , која заљубено гледа во момче кое трча.

Сонувал и како го носат врзан во колона со уште четворица Срби и еден Албанец. Авторот Џелатовиќ ја раскажува трагедијата на целото семејство , кое паднало како жртва на Албанците.

Германецот Јохан тргнал да ги бара луѓето кои ги сонувал , па во Албанија ја нашол и куќата во која на Јован му го извадиле срцето.

Меган Маркл е пресреќна што ,,избега” на работа (ВИДЕО)

Меган Маркл , односно војвотката од Сасекс ги разнежи соработниците кога пристигна на работното место на снимање на модна колекција.

Меган влета на снимањето на модната колекција , што помогнала да биде осмислена во Лондон.

Минатата година, Маркл објави соработка со модните брендови Marks & Spencer, John Lewis, Jigsaw и Misha Nonoo со чија помош ќе дизајнира линија на деловна облека за жени со понизок статус и од пониските социјални класи. Во тоа им  помага  хуманитарната  организација „ Smart Works “, која има за цел да им помогне на ранливите жени во потрагата по работни места, под покровителство на војвотката.

Линијата дизајнирана од Меган Маркл во соработка со познати дизајнери треба да им помогне на жените во професионална смисла и да им понуди „покласични опции“.

На снимката се гледа како Меган се смее од уво до уво додека ги поздравува и гушка моделите, луѓето зад камерата , горда на своето остварување.

Австралијка живеела десет месеци во соба со 60 000 пчели (ВИДЕО)

Во преградието на австралискиот град Бризбејн пчеларот Пол Вуд отстранил околу 50 килограми саќе , откако десет месеци, илјадници пчели живееле во домот на Лорел Лушам.

Пчеларот , кого го викнала жената, откако десет месеци чувствувала дека нешто се движи под гредите во собите , отстранил и 60 000 пчели. Вуд пчелите привремено ги префрлил во кошници во неговиот двор.

 

Лорел Лушам видела дека бројот на пчели кои влегуваат под гредите се зголемува , па го повикала пчеларот на помош.

Пчеларот наишол на огромни парчиња саќе , направено на гредите на куќата , веднаш откако ги тргнал таванските плочи. Откако пчњеларот ги собрал пчелит есо посебен уред , жената го зела медот за себе.

Втор смртен случај од листерија во Шпанија

Во Шпанија почина уште едно лице од бактеријата листерија , а се заразило од свинско месо.

Во Шпанската покраина Андалузија е прогласена епидемија на листерија , а денеска почина уште едно лице од заразено свинско месо.

Според портпаролот на секретаријатот за здравство на покраината Андалузија, Хосе Мигел Киснерос , починал 72- годишен маж , кој бил во терминална фаза на рак на панкреас.

Листеријата особено е опасна болест за лицата со намален имунитет и бремените жени. На 15. август во Андалузија е прогласена епидемија на листерија и до сега се заболени 186 лица. Првата жртва била 90 – годишна жена.

Според медиумите , заразеното емсо било произведено во компанијата Мадругис од Севиља .

Од Светската здравствена органзиација предупредуваат дека листерија може да се јави и во други земји , доколку туристи консумирале од заразеното месо во Шпанија.

притисни ентер