Со ГМО вирус излекувана смртоносна инфекција од супербактерија

Британска тинејџерка е успешно излекувана од инфекција со супер бактерија со помош на ГМО вирус , што е прв ваков случај во светот.

17- годишната Изабела Холдавеј две години се бореше за животѕ по трансплантацијата на белите дробови . Се заразила со супербактерија и антибиотиците немале никакво дејство. ,,Ја изгубивме надежта . Ни кажаа дека шансата за преживување е помала од 1%.”, вели мајката на Изабела, Џо Холдавеј. Но , откако докторите и дале коктел на бактертиофаги , односно вируси кои не ги напаѓаат човековите клетки , но се модифицирани за убивање бактерии , Изабела целосно се опоравила.

,,Сега ги прави сите работи како и другите нејзини врсници. А ми рекоа да не се надевам премногу ,зашто терапијата е експериментална.”, додава мајката. Докторите ги испитуваат дејствата на бактериофагите речиси цел век , но имаше редуцирана употреба зашто вирусите набргу еволуираа , така што не беа доволно ефикасни во справувањето со бактериите.

Но случајот со Изабела покажа дека генетски модифицираните вируси може да имаат исклучителен ефект против одредени видови бактерии , па дури и против оние на кои не делуваат познатите антибиотици. Изабела е првиот пациент на светот врз која се употребени овие вируси и се покажа за ефикасен метод , но докторите од британската клиника велат дека оваа метода ќе треба уште многу да се испитува за да почне масовно да се  применува.

Во нејзиниот случај , инфекцијата се појавила пред две години на хируршката рана и се проширила на црниот дроб и на белите дробови, така што по девет месеци во болница веќе не реагирала на антибиотици.

Во јуни 2018 Изабела почнала да прима инфузии со бактериофаги , примајќи милијарди вируси во исто време , а по шест недели инфекцијата се повлекла од нејзиниот црн дроб.

Американец во чудо – некој му влегол дома и му ја исчистил куќата (ВИДЕО)

Додека бил на работа , некој влегол во куќата на Американецот Нејт Роум и му ја исчистил.

Кога влегол во куќата во местото Марлборо во државата Масачусец , веднаш помирисал средства з ачистење , а во тоалетот забележал дека некој направил рози од тоалетна хартија. Тоа го навело да помисли дека некоја професионална служба за чистење по грешка влегла во неговата куќа, зашто ја оставил отворена задната врата  и чекал да му се јават за сметката , но не се јавил никој.

"Кога влегов , видов дека нешто не е во ред, па почнав да разгледувам низ куќата, и сфатив дека мојата бања е чиста".

Полицијата потврди  дека човекот ги повикал на 16-ти мај за да пријави дека некој му влегол дома. Тој им кажал дека се вратил дома ноќта од работа и забележал дека некој бил во неговата куќа. Но, ништо не исчезнало.

Собите во куќата биле исчистени и кеса со ѓубре била оставена на задниот влез.Полицијата зборувала со соседите  и никој не видел нешто сомнително, така што нема осомничени.

Единствено кујната не била добро исчистена , најверојатно зашто таму лежело домашното милениче на Роум , големиот питон.

Британците ја заборавија Меј и прашуваат за ,,момчето од подиумот” (ВИДЕО)

Славата на премиерката Тереза Меј , која денеска ја најави својата оставка и ја зема момчето кое ги местеше микрофоните.

На социјалните мрежи илјадници Британци прашуваат кое е момчето од подиумот. Пред излегувањетио на Тереза Меј на говорницата пред Даунинг Стрит 10 , се појави момче кое ги местеше микрофоните.

Набргу по изјавата на Меј , на социјалните мрежи почна бура од коментаро за момчето.

Сите сакаат да знаат кој е згодниот помошник на Меј. Некои од Твитер заедницата дури отидоа со шегите до таму и го прогласија за нов британски премиер.

По илјадниците комплименти се дозна дека техничарот се вика Тобијас Гуг од местото Лонгфилд , кој за жал на женската публика , неодамна се оженил. 

Семејство реши да се збогува од цивилизацијата – живеат во дивина и не плаќаат сметки (ВИДЕО)

Четиричлено семејство од Британија решилод а се прости од цивилизацијата и да живеат без сметки и трошоци за живот.

42- годишниот Берни Морис и неговата сопруга , 43 годишната Катус Јанг живеат со своите два сина , седумгодишниот Мадог и тригодишниот Малинки далеку од цивилизацијата во Кумбрија , област на северозападниот дел од Британија.

Семејството купило земја со површина од 14 хектари во 2014 , на која се поставени два дрвени вагона, дрвена колиба и тоалет. Отпадоците ги претвораат во ѓубриво , а ја греат водата со соларни панели.

Повремено им ги издаваат вагоните на туристи , кои сакаат да пробаат како се живее далеку од цивилизацијата , без струја и со огераничени количества вода. Храната сами си ја произведуваат .

Единствени редовни примања се оние на Катус од 89,70 фунти што ги добива како член на локалниот совет. Нивниот седумгодишен син на училиште јавајќи пони.

притисни ентер