Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Иванка Василевска и Павле Богоевски

Почитувани гледачи, црвени, сини и оние кои се уште го бараат својот колорит – ги користиме ли вистинските состојки кои ќе ни донесат заедништво или повторно се вовлекуваме во политики на поделби?

И вечерва во вашата САМО ВИСТИНА ви подготвивме жежок дуел, одлично скроен како за почеток на неделата, со универзитетската професорка и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Иванка Василевска и независниот пратеник во Собранието Павле Богоевски.

Кој собра повеќе приврзаници на скопските улици изминатиов викенд? Кој понуди сендвичи со природен а не растителен кашкавал? Дали има повеќе автобуси по „Партизанска“ и „Гоце Делчев“ во сабота или недела? Адреналинска кулминација и многу „фејк њуз“ во финишот од претседателската кампања пред изборниот молк – Кој професор ќе го заврши успешно „предавањето“ без да избегаат од „часот“ кротките „слушатели“?

Како да се сузбие епидемијата на селективна правда која е повеќе од клучна за европското зелено светло? Опозицијата до Правда врачи нови забелешки за последната верзија од Законот за СЈО – на повидок ли е неделава нова средба на Заев и Мицкоски?

Кулата од ветувања се гради ли гради а здравството е на стаклени нозе - четири месеци не може да се најде „чаре“ за морбилите. Ќе и зададе ли овој горлив проблем удар на актуелната власт?

До кога ќе правиме чекор напред а три назад? Не нè пропуштајте и вечерва со Иванка Василевска и Павле Богоевски во САМО ВИСТИНА на Канал 5 Телевизија.

Утре почнува самитот на ЕУ: Гаранција за преговори или студен туш ?

Македонија и дефинитивно летово останува без датум за преговори, битката сега е да се осигура дека би го добила есенва.

По вчерашните заклучоци на Советот на министрите во кои се предлага ЕУ да се наврати на прашањето најдоцна до октомври, конечниот збор ќе го имаат лидерите на земјите членки на самитот утре и заутре.. Во Брисел е Александар Видиновски.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните нема да добијат по 30.000 денари поврат на ДДВ на крај на годината

Граѓаните ниту виделе, ниту ќе видат аир од Зоран Заев и најнеспособната влада, се наведува во реакцијата на ВМРО- ДПМНЕ.

Животот дојде само за врхушката околу него, а бројот на луѓе кои живеат под прагот на сиромаштија постојано се зголемува. Затоа главна цел на младите не е да собираат фискални, туку да соберат пари за да купат карта за заминување од Македонија.

Проектот на владата е уште една шарена лага од која што граѓаните нема да имаат вистинска корист. Единствено манипулаторот Заев се обидува со пари од народот да добие политички поени. Доколку навистина се грижеше за буџетот на граѓаните, Заев ќе ја намалеше акцизата која што ја покачи, ќе го зголемеше обемот на производи со повластена стапка на ДДВ од 5% или ќе ја намалеше стапката на ДДВ од 18%, а пред се ќе престанеше да ги краде парите преку наместени тендери.

Вака останува впечатокот дека станува збор за квазипроект кој ќе направи поголема штета, отколку корист. Се компликува целиот апарат, се воведуваат софтвери и апликации, а се очекува оние кои се најзагрозени, сиромашните пензионерите и другите ранливи категории, со смартфони да ги сликаат фискалните сметки.

Економска логика за овој проект нема. Истиот дополнително ќе го загрози полнењето на буџетот и потоа ќе има контраефект врз исплатата на платите и придонесите на администрацијата и пензионерите.

Граѓаните нема да добијат по 30.000 денари поврат на ДДВ на крај на годината. За да добијат толкав поврат треба да исплатат во текот на годината ДДВ во висина од над 200 000 денари, односно да купат стоки во вредност од околу 25 000 евра од кои само помалиот дел би биле со повластена стапка на ДДВ од 5% како што е хратана и средствата за хигиена. Дури и со две просечни плати од по 1000 евра, едно семејство не може да си дозволи толкав трошок, така што провидни се лагите на Зоран Заев.

Квазипроектот ќе предизвика проблеми, а откако тоа ќе се обелодени инволвираните треба да понесат одговорност.

Во Владата разгледан Законот за управување со движење на предметите во судовите

Советот за имплементација на стратегијата за реформи во правосудството (2017-2022) го разгледа и Законот за управување со движење на предметите во судовите.

На денеска одржаната  12. седница на Советот за имплементација на стратегијата за реформи во правосудството (2017-2022) беше презентиран Законот за управување со движење на предметите во судовите.

Претставник на  Министерството за правда, ги запозна членовите на Советот за имплементација на стратегијата за реформи во правосудството со одредбите во законот, кој има за цел да го спречи застојот и натамошното трупање на судски предмети.

На оваа седница на Советот за имплементација на стратегијата за реформи во правосудството членовите го разгледаа и Законот за академија за судии и јавни обвинители. Министерката за правда, Рената Десковска им се заблагодари на членовите на Советот за констатираните забелешки и за понудените предлози за измени и дополнувања во насока на финализација на текстот на законот, се наведува во соопштението од Владата. 

притисни ентер