Русија го има најголемиот хеликоптер на светот!!

Русија го престави најголемиот хеликоптер на светот.

Во московската фабрика за хеликоптери „Милј“ (МВЗ) прв пат е преставен воениот транспортен хеликоптер Ми-26 Т2В. Станува збор за најновата модификација на најголемиот хеликоптер на светот, кој е изработен  по налог на Воздушно- вселенските сили на Русија.

„Ми-26“чии производител на фабриката „Ростверол“ од Ростов на Дон се смета за најголемиот транспортен хеликоптер на светот. Хеликоптер сличен на Ми-26 се произведува уште само во САД, но со многу помала носивост.

Хеликоптерот Ми -26 прв пат е произведен уште во седумдесеттите години на 20 век  бил замена за тешкиот хеликоптер Ми – 6, од тогаш па се до денеска хеликоптерот се модернизира и сега е вистинско супер летало.

Должината на овој неверојатен хеликоптер изнесува цели 40 метри, може да полета со тежина од 56 тони, широчината на просторот за товар е 3,2 метри  и има простор од 11- кубни метри , може да се смести воен камион „Урал“.

Хеликоптерот може да носи до 20 тони товар во кабината или на надворешна сајла, носивоста на американскиот хеликоптер „Сикорси“ ЦХ-53Е е нешто помала од 14 тони во кабината, а на надворешната сајла 14,5 тони.

Огромниот воен транспортен хеликоптер може да прими 85 војници од пешадија , до 70 падобранци со полна опрема или 60 ранети на носила.

Два турбомлазни мотори со сила од 11000 коњски сили го осигуруваат подигнувањето на хеликоптерот во воздух. Моторите се опремени со ротори со дијаметар од 32 метри со осум елиси.

Ријана се појави во ,,незгоден” фустан на модна ревија (ФОТО)

Пејачката Ријана на претставувањето на најновата колекција на модниот бренд Фенти се појави со задоцнување од цели три часа.

Сепак Ријана уште при доаѓањето не можеше да не остане незабележана. Претесниот фустан и направи проблем при излегувањето од автомобилот , па мораше да ги крие ,,незгодните” делови.

Кога се исправи и тргна сите забележаа дека под фустанот не носи ништо , а деколтето покажуваше премногу,. Пејачката за модната ревија избра тесен розев фустан , кој малку нешта покриваше.

Пејачката ги почести сите присутни не само со нозете и бутовите , туку и со интимните делови. Ријана во последно време често може да се види во премногу слободни комбинации.

Пред неколку дена се појави во проѕирен комбинезон со принт на леопард, а во изјава за магазинот ,,Интервју” откри дека решила да не ја става кариерата пред приватниот живот.

Руски полицаец сакал да се пофали со Лада , па настрадал (ВИДЕО)

Полицајците и сите кои возат полициски автомобили и оние за обезбедување мора да знаат да направат свртување од половина круг.

За таков маневар, кој често се гледа во акциските филмови е потребен и соодветен автомобил. Но , според видеото , кое го обиколи светот Лада Веста не е таков автомобил. За да се направи свртување во место , потребно е висока положба на тежиштето на возилото.

Во спротивно , големата брзина и несоодветниот автомобил , доведува до превртување.

Токму тоа му се случило на припадник на руската воена полиција , каде со дрон е снимен неуспешниот маневар. Ладата , сепак се дочека на тркала , а возачот и совозачот останаа неповредени.

Британец е осуден зашто си направил револвер со 3Д принтер

Британецот Тендаи Масвер е првиот осуден за нелегална изработка на пиштол со 3Д печетар.

Пиштолот што го направил 26 годишниот Масвер може да функционира и според полицијата е смртоносно оружје. Делови од оружјето се откриени во рација при потрага за дрога во стан во централен Лондон во октомври 2017.

Масвер признал дека го направил пиштолот и го испринтал како дел од научен проект на факултет. Тој на интернет добил информации како да направи пиштол што ќе може да испукува вистински куршуми.

Судот во Лондон дополнително ќе ја изрече пресудата , а казната ќе биде таква што ќе ги спречи криминалците на лесен начин да изработуваат смртоносно оружје.

притисни ентер