Форд укинува 5 000 работни места во Германија

Американскиот автомобилски гигант , Форд ќе укине 5 000 работни места во погоните во Германија.

Според писмото на директорот до работниците , ваквата најава била составен дел на реструктуирањето во Европа , најавено уште во јануари , за да се заштеди најмалку 500 милиони долари , извеси агенцијата ДПА , повикувајќи се на писмото на директорот на Форд.

Целта на овој потег е пoвторно да се работи со позитивни резултатати.

Форд во Германија вработува околу 24 000 работници , а само во Келн има 18 000 вработени.

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер