Срамно малку билети за навивачите на финалето на Лигата на шампионите

УЕФА и ФИФА постојано нагласуваат дека фудбалот се игра за навивачите , но и овој пат самите се демантираат.

Европската фудбалска унија објави дека за финалниот меч на Лигата на шампионите на навивачите на двата клуба ќе им бидат достапни само нешто повеќе од половината од капацитетот на стадионот на кој ќе се игра натпреварот на 1 јуни.

Стадионот на Атлетико , Ванда Метрополитано собира 63 000 гледачи , а двајцата финалисти ќе добијат само по 17 000 билети за продажба на своите навивачи .

Тоа значи дека оние ,,за кои се игра фудбалот” , ќе имаат на располагање 34 000 влезници од вкупниот број , 63 000.

Од другите влезници , само 4 000 ќе одат во слободна продажба , додека дури 25 500 ќе бидат поделени за организацискиот одбор на УЕФА, за националните сојузи , спонзорите и носителите на медиумски права.

Надал ја освои 34-та Мастерс титула

Надал во финалето го победи Ѓоковиќ.

Рафаел Надал успеа да ја одбрани титулата. Во финалето Надал го победи Новак 1:2 (0:6, 6:4, 1:6)

За Шпанецот денешниот трофеј е негов јубилеен десетти од Мастерсот во Рим, а прв во оваа сезона и сигурно е добра најава пред претстојниот Ролан Гарос.

Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го „преживеа“ епскиот трилес и се пласираше во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 во Рим.

Ѓоковиќ го доби четврфиналниот трилер против Дел Потро со 2-1 по сетови 4-6, 7-6 и 6-4 кој заврши во еден часот по полноќ.

Лидерот на АТП листата го победи  извонредниот Дел Потро во исклучително драматичен трилер кој траеше нешто повеќе од три часа.

Во нивниот 20 -ти меѓусебен дуел Ѓоковиќ по 16 пат во кариерата стигна до посакуваниот триумф.

На патот кон уште едно финале, противник на Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим ќе биде уште еден Аргентинец, одличниот Диего Шварцман кој во четврфиналето беше подобар од Јапонецот Кеи Нишикори.

Навивачи претепаа фудбалер , кој случајно падна зад оградата (ВИДЕО)

Со клоци по телото и шлаканици , навивачите на англискиот клуб Портсмаут го претепаа фудбалерот на противничкиот тим Лук О’Нун.

Фудбалерот на Садерленд во натпреварот на англиската Премиершип лига , случајно падна преку оградата ,зад трибините. Домашните навивачи наеднаш почнаа со клоци и шлаканици да го удираат фудбалерот .

За среќа, О’Нун помина со полесни повреди.  Натпреварот заврши без голови , а тимот на садерленд помина понатаму поради претходната разлика од еден гол предност.

Оваа сезона , нападот над фудбалер од противнички навивачи е четврт во Британија.

притисни ентер