Роднините со солзи во очите ја слушнаа пресудата за 27април

Со солзи во очите, пресудата ја слушнаа и роднините и пријателите на обвинетите, дел од нив внатре во судницата, дел од нив и надвор.

Децениските затворски пресуди за 27-ми април ги шокираа роднините и пријателите на осудените за крвавиот четврток. Едни со плачење, а други со жестоки реакции на неверување, внатре и надвор од судот, ги слушнаа донесените пресуди. Сите очекуваа ослободителна пресуда, но таква слушна само за еден, оперскиот пејач Игор Дурловски, кој на паузата од судењето беше пречекан со прегратки од неговите најблиски.

Тој не сакаше да проговори пред камерите, но тоа го сторија роднините на осудените Влатко Трајковски и Абдулфета Алими, кои денешната одлука на судот ја оценија како голема неправда.  

Незадоволство од пресудата изнесоа и адвокатите на осудените. Бранителот на Митко Чавков, рече дека и тој и поранешниот директор на БЈБ очекувале драконска пресуда, за која најави и жалба.

За разлика од одбраната обвинителката Ивана Трајчева рече дека правдата е задоволена. Во однос на висините на изречените затворски казни, таа истакна дека ќе почекаат да им биде доставена пресудата по што ќе одлучат дали ќе има жалба

Со денешното рочиште заврши делот во кој се судеа извршителите на упадот во Собранието, а следува и процес кој е во фаза на истрага, во која ќе се бара одговорност од организаторите. Заега од обвинителството не откриваат детали за истражните дејствија за да не се наштети на истрагата, иако претходно како можни организатори на овој настан беа посочени Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, Никола Бошкоски и Владимир Атансовски.

Таџикистан: Нереди во затвор, загинаа 29 затвореници

Вкупно 29 затвореници, меѓу кои и 24 припадници на Исламска држава и тројца чувари, загинаа во нередите во затворот во близина на главниот град Душанбе, во Таџикистан.

„Вкупно 24 припадници на Исламска држава се убиени. Исламистите убија тројца чувари“ – соопшти таџикистанското министерство за правда и додаде дека се убиени уште петорица затвореници.

Нередите во затворот избија синоќа.

Трамп: Ако Иран сака војна, тоа ќе биде официјално негов крај

Американскиот претседател Доналд Трамп го предупреди Иран да не им се заканува на САД ако не сака да биде уништен .

„Ако Иран сака војна, тоа ќе биде официјален крај на Иран, никогаш не им се заканувајте на САД”, напиша Трамп на Твитер.

Тензиите меѓу Техеран и Вашингтон ескалираа откако Иран откри дека нема да   исполни некои од своите обврски за нуклеарен договор со меѓународните медијатори. Претходно  Трамп го обвини Иран дека го прекршил договорот, а Соединетите Држави излегуваат од него, бидејќи прекршувањата го прават ирационално.

Техеран им даде на пет  земји од групата “5 + 1” 60 дена рок , за да ги заштитат нафтениот и банкарскиот сектор на Иран од санкциите наметнати од САД.

ЕУ, Франција, Германија и Велика Британија ги отфрлија барањата, додека Трамп објави воведувањето нови санкции против иранската страна.

Соединетите Американски Држави го испратија носачот на авиони Абрахам Линколн и група на тактички бомбардери во Заливот.

Виенски економски форум – нови перспективи за Република Северна Македонија

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска ќе учествува на Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија".

Делегацијата, во која учествуваат вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, како и министерот за образование и наука Арбер Адеми на формумот, покрај дискусија за можностите за инвестирање во Северна Македонија,  ќе остварат и средби со претставници на реномирани австриски компании.

Во Виена, предвидена е средба на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. /МИА.

притисни ентер