Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“-Чавков осуден на 18 години затвор, Дурловски ослободен

Екс-министерот за внатрешни Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен.. По речиси две години од упадот во Собранието, судот пресуди 211 години затвор за 16 од вкупно 17 обвинети во случајот.

211 години затвор вкупно добија обвинетите за упадот во Собранието од 27 април 2017та. Од 17 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста највисока казна затвор доби првообвинетиот  - тогашен шеф на БЈБ и носител на златната команда Митко Чавков 18 години. Неговите колеги Митко Пешов, Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви добија по 15 години. Оливер Поповски е осуден на 13 години, а Оливер Радулов на 10 години. Разузнавачот Мунир Пепиќ доби 15 години, а најмалку доби Абдуљфета Алими – 7 години бидејќи единствено тој според судот му помогнал на пратеникот Зијадин Села. Од оние кои со фантомки влегоа во Собранието, највисока казна добија Јане Ченто, Влатко Трајковски и Никола Митревски-Кољо - по 15 години затвор, Вилијам Михајловски доби 14 години затвор, Игор Југ, Младен Додевски и Горанче Анѓелковски по 12 години затвор. Александар Василевски-Нинџа доби 8 години затвор. Обвинителството не успеа да го докаже делото со кое го товареше оперскиот пејач Игор Дурловски, заклучи судијката Добрила Кацарска, па така тој е ослободен од обвинение.

ТЕЛОП Пресуди за 27 Април

Митко Чавков  - 18 години затвор

Митко Пешов – 15 години затвор

Душко Лазаров – 15 години затвор

Горан Ѓошевски Леви – 15 години затвор

Оливер Поповски - 13 години затвор

Оливер Радулов - 10 години затвор

Мунир Пепиќ - 15 години затвор

Абдуљфета Алими – 7 години затвор

Јане Ченто – 15 години затвор

Влатко Трајковски – 15 години затвор

Никола Митревски-Кољо – 15 години затвор

Вилијам Михајловски - 14 години затвор

Игор Југ – 12 години затвор

Младен Додевски – 12 години затвор

Горанче Анѓелковски - 12 години затвор

Александар Василевски-Нинџа -8 години затвор

Игор Дурловски - ослободен од обвинение

Незадоволни од високите казни реагираа и обвинетите. Битката велат ќе ја водат преку жалба до Апелација.

Образложувајќи ја пресудата, судијата Кацарска срамно го нарече однесувањето на полицијата за време на упадот. Видео снимките и сведочењата покажаа дека се работи за однапред осмислено сценарио а мета на напаѓачите биле Зоран Заев и Зијадин Села но и Дамјан Манчевски, рече Кацарска.

По изречените пресуди Обвинителството побара продолжување на притворот но и да им се определи на оние кои имаа поблаги мерки.

Еко-акција за чистење на парк шумата Гази Баба

Во Еко-акција, организираа Општина Гази Баба и град Скопје, заедно со ЈКП „Гази Баба" и ЈП „Паркови и зеленило", со поддршка на „Акцијаши" – Скопје, денеска беа исчистени  пристапните патеки и неколку критични локации во парк шумата „Гази

Од Општината информираат дека во следната фаза започнуваат со обнова и поставување на нова урбана опрема во парк шумата. Нов модерен парк за миленици ќе биде новата содржина што ќе ја краси парк шумата Гази Баба, а на повеќе локации низ самата парк шума ќе бидат поставени реквизити за миленици и посебна урбана опрема.

– Целта на оваа акција е да бидеме пример за сите оние кои ја загадуваат животната средина. Да им покажеме дека кога сме во природа, треба и ѓубрето кое што сме го направиле, да го собереме и фрлиме во соодветни контејнери, истакна градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски. 

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин.

Повеќе од 100 полицајци учествуваа во акцијата за спречување на тепачката која избила во четвртокот вечерта на плоштадот Александерплац во германскиот главен град.

Полицијата соопшти дека уапсени се девет лица, а се претпоставува дека тепачката била организирана, со оглед дека се собрале повеќе од 400 луѓе, откако двајца главни поттикнувачи на инцидентот, ги повикале своите обожаватели да им се придружат на соочувањето.

Тензиите ескалирале, по што избила голема гужва меѓу 50-на луѓе.

 

Во Струмица продолжи акцијата за чистење диви депонии

Продолжува акциjата за чистење на комуналниот отпад во повеќе населени места на територијата на општина Струмица со конкретни активности на ЈПКД „Комуналец" во соработка со општината и голема помош со механизација на дел од приватниот сектор. 

Денес се чистеа диви депонии во населените места Банско, Муртино и Просениково.

Раководителот на секторот „Комунална хигиена" при ЈПКД „Комуналц",Бранко Горѓиев, информираше дека првата недела од акцијата за чистење на дивите депонии биле подигнати 1.370 метри кубни отпад, а исчистени се депонии во населените места Просениково, Добрејци и Водоча.

-Со овие акции се очекува значително да се подобри состојбата со непрописното одложување на отпадот, намалување на неговото штетно влијание и локализирање на депониите со цел полесна контрола на истите, рече Горѓиев,

Градоначалникот Коста Јаневски и директорот на „Комуналец", Зоран Горгиев и денеска повторно упатија апел до граѓаните за совесно и правилно да го одлагаат својот отпад, со цел да се спречи создавање на диви депонии и да се сфати пораката дека заштитата на животната околина зависи од сите нас./МИА

притисни ентер