Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“-Чавков осуден на 18 години затвор, Дурловски ослободен

Екс-министерот за внатрешни Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен.. По речиси две години од упадот во Собранието, судот пресуди 211 години затвор за 16 од вкупно 17 обвинети во случајот.

211 години затвор вкупно добија обвинетите за упадот во Собранието од 27 април 2017та. Од 17 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста највисока казна затвор доби првообвинетиот  - тогашен шеф на БЈБ и носител на златната команда Митко Чавков 18 години. Неговите колеги Митко Пешов, Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви добија по 15 години. Оливер Поповски е осуден на 13 години, а Оливер Радулов на 10 години. Разузнавачот Мунир Пепиќ доби 15 години, а најмалку доби Абдуљфета Алими – 7 години бидејќи единствено тој според судот му помогнал на пратеникот Зијадин Села. Од оние кои со фантомки влегоа во Собранието, највисока казна добија Јане Ченто, Влатко Трајковски и Никола Митревски-Кољо - по 15 години затвор, Вилијам Михајловски доби 14 години затвор, Игор Југ, Младен Додевски и Горанче Анѓелковски по 12 години затвор. Александар Василевски-Нинџа доби 8 години затвор. Обвинителството не успеа да го докаже делото со кое го товареше оперскиот пејач Игор Дурловски, заклучи судијката Добрила Кацарска, па така тој е ослободен од обвинение.

ТЕЛОП Пресуди за 27 Април

Митко Чавков  - 18 години затвор

Митко Пешов – 15 години затвор

Душко Лазаров – 15 години затвор

Горан Ѓошевски Леви – 15 години затвор

Оливер Поповски - 13 години затвор

Оливер Радулов - 10 години затвор

Мунир Пепиќ - 15 години затвор

Абдуљфета Алими – 7 години затвор

Јане Ченто – 15 години затвор

Влатко Трајковски – 15 години затвор

Никола Митревски-Кољо – 15 години затвор

Вилијам Михајловски - 14 години затвор

Игор Југ – 12 години затвор

Младен Додевски – 12 години затвор

Горанче Анѓелковски - 12 години затвор

Александар Василевски-Нинџа -8 години затвор

Игор Дурловски - ослободен од обвинение

Незадоволни од високите казни реагираа и обвинетите. Битката велат ќе ја водат преку жалба до Апелација.

Образложувајќи ја пресудата, судијата Кацарска срамно го нарече однесувањето на полицијата за време на упадот. Видео снимките и сведочењата покажаа дека се работи за однапред осмислено сценарио а мета на напаѓачите биле Зоран Заев и Зијадин Села но и Дамјан Манчевски, рече Кацарска.

По изречените пресуди Обвинителството побара продолжување на притворот но и да им се определи на оние кои имаа поблаги мерки.

Тамара по враќањето : Се чувствувам како победник

Тамара Тодевска и нејзиниот тим околу полноќ беа пречекани од членовите на нивните семејства, бројни обожаватели и претставници на медиумите на Меѓународниот аеродром во Скопје.

Тамара по пристигнувањето од Тел Авив , каде го освои осмото место , изјави дека е пресреќна .,,Очекувавме повеќе , но срќна сум што ве направив горди.” , рече Тамара од бината на скопскиот аеродром пред членовите на својот тим ,како и семејството и бројните обожуватели кои неколку часа чекаа да пристигне .

Поради силниот јужен ветар авионот со Тамара и нејзиниот тим доцнеше повеќе од три часа. Тамара и се заблагодари и на своите фанови на фејсбук .

Тамара Тодевска со песната „Proud“ го освои осмото место во Тел Авив, Израел, што е најдобар  пласман за Македонија, откако се натпреварува на „Евровизија“ од 1998 година.

Се подготвува пречек за Тамара на аеродромот Скопје

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud" го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Таа треба да пристигне на Скопскиот аеродром околу 21:45 часот. Се очекува на аеродромот да ја пречекаат многубројни нејзини обожаватели.

Тамара синоќа на финалната вечер на Евровизија во текот на речиси целото гласање беше на врвот на табелата. По гласањето на стручните жирија заврши на второто место со 237 поени, зад Шведска со 239 бодови, но на крајот по пребројувањето на телевоутингот од публиката се пласираше на осмото место.

Швајцарците на референдум го прифатија новиот закон за оружје

Жителите на Швајцарија денеска на референдум ги одобрија новите антитерористички мерки на Е вропската унија, со гласање на законот за поседување на оружје.

Според проценките 67 проценти од Швајцарците го прифатиле новиот закон за оружје со кои се заоструваат мерките за поседување на оружје.

Власите ги предупредија гласачите дека со одбивање на овој закон земјата може да се доведе во позиција да биде исклучена од европските договори Шенген и Даблин, со кои е поврзана иако не е членка на Унијата.

Се проценува дека околу 2,3 милиони граѓани на Швајцарија поседуваат оружје, што е околу една третина од жителите на земјата.

Новите заострени мерки се однесуваат на полуавтоматските пушки со големи шаржери и на одредени други врсти на пушки.

притисни ентер