ЛШ ¼ финале. Барселона – Манчестер Јунајтед, Тотенхем –Сити

Во најава супер интересно четврт-финале во  најелитното фудбалско натпреварување на Стариот континент Лигата на шампионите. 

Попладнево на ждрепка во Нион беа извлечени двојките за четврт-финалето во Лигата на шампионите.

Ждрепката беше немилосрдна кон големите фаворити за титулата Барселона и Манчестер Сити.

Во ¼ финалето во кое првите средби се играат на 9 и 10 април ќе играат:

1.Ајакс – Јувентус

2.Ливерпул – Порто

3.Тотенхем – Манчестер Сити и

4. Барселона – Манчестер Јунајтед.

Во полуфиналето се вкрстуваат победниците од четврфиналните дуели 1 и 3  односно 2 и 4.

Четвртфиналните дуели се играат на 9 и 10 април, реваншите се на 16 и 17 април. Полуфиналето во Лигата на шампионите е на програмата на 1,7 и 8 мај.

Големото финале кое ќе се одигра на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид  е закажано за 1 јуни.

Годинава меѓу осумте најдобри екипи во Европа има дури 6 поранешни европски шампиони. 

Надал ја освои 34-та Мастерс титула

Надал во финалето го победи Ѓоковиќ.

Рафаел Надал успеа да ја одбрани титулата. Во финалето Надал го победи Новак 1:2 (0:6, 6:4, 1:6)

За Шпанецот денешниот трофеј е негов јубилеен десетти од Мастерсот во Рим, а прв во оваа сезона и сигурно е добра најава пред претстојниот Ролан Гарос.

Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го „преживеа“ епскиот трилес и се пласираше во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 во Рим.

Ѓоковиќ го доби четврфиналниот трилер против Дел Потро со 2-1 по сетови 4-6, 7-6 и 6-4 кој заврши во еден часот по полноќ.

Лидерот на АТП листата го победи  извонредниот Дел Потро во исклучително драматичен трилер кој траеше нешто повеќе од три часа.

Во нивниот 20 -ти меѓусебен дуел Ѓоковиќ по 16 пат во кариерата стигна до посакуваниот триумф.

На патот кон уште едно финале, противник на Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим ќе биде уште еден Аргентинец, одличниот Диего Шварцман кој во четврфиналето беше подобар од Јапонецот Кеи Нишикори.

Навивачи претепаа фудбалер , кој случајно падна зад оградата (ВИДЕО)

Со клоци по телото и шлаканици , навивачите на англискиот клуб Портсмаут го претепаа фудбалерот на противничкиот тим Лук О’Нун.

Фудбалерот на Садерленд во натпреварот на англиската Премиершип лига , случајно падна преку оградата ,зад трибините. Домашните навивачи наеднаш почнаа со клоци и шлаканици да го удираат фудбалерот .

За среќа, О’Нун помина со полесни повреди.  Натпреварот заврши без голови , а тимот на садерленд помина понатаму поради претходната разлика од еден гол предност.

Оваа сезона , нападот над фудбалер од противнички навивачи е четврт во Британија.

притисни ентер