Обновена соработката во одбраната со Грција

 Делегација од Министерството за одбрана на Грција предводена од комодор Мајкл Наум во Скопје одржа штабни разговори со експертски тим од Mинистерството за одбрана, предводен од полковник Зоран Секуловски. 

Притоа, се разговараше за продлабочување на соработката во одбраната меѓу двете земји, која, како што било оценето, изминатите четири години била на скромно ниво.

Унапредувањето на соработката, како што соопшти Министерството за одбрана, било иницирано од министрите за одбрана на двете земји, Шекеринска и Апостолакис, на средбата минатиот месец во Брисел.

Тимот од Грција денеска беше примен на средба кај вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, која изразила задоволство од подготвеноста на одбраната на двете земји, да покаже на дело дека Договорот од Преспа ги отвора можностите за соработка, во интерес на граѓаните.

– Одлука на двете влади е да ја засилиме соработката, да ги промениме односите меѓу двете земји и да им додадеме содржина и пријателство. Отворената и динамична дискусија за продлабочување на соработката на двете делегации покажува дека Армиите се први кои одговорија на политичкиот повик да ги отворат можностите за соработка во интерес на граѓаните од двете држави – соседи. Каналот на соработка е отворен, мораме да го надоместиме изгубеното време, потенцирала на средбата  министерката Шекеринска.

Комодор Мајкл Наум, во име на грчката делегација, истакнал дека штабните разговори не се бирократски, туку суштински процес на унапредување на соработката во одбраната. Тој рекол и дека грчката Армија е подготвена да ги реализира плановите за продлабочена соработка со Армијата на Република Северна Македонија, по насока на министерот Апостолакис, а во интерес на двете соседни земји. Потенцирал и дека потенцијалот за соработка е огромен.

-Штабните разговори на експертските тимови се првиот чекор во интензивирањето на соработката во одбраната со Грција. Засилената соработка беше иницирана минатиот месец, од министрите за одбрана на двете земји, Шекеринска и Аполстолакис, кои се сретнаа во Брисел на маргините на состанокот на Северноатлантскиот совет, велат од Министерството за одбрана.

Од Министерството додаваат дека двајцата министри се согласиле дека соработката ќе биде интензивирана на билатерален, регионален план и во рамките на НАТО. По таа средба, министерката упатила покана до својот грчки колега Апостолакис која се очекува набрзо да се реализира. Тоа ќе биде прва официјална средба при официјална посета, на министри за одбрана на двете земји, по 16 години. 

Еко-акција за чистење на парк шумата Гази Баба

Во Еко-акција, организираа Општина Гази Баба и град Скопје, заедно со ЈКП „Гази Баба" и ЈП „Паркови и зеленило", со поддршка на „Акцијаши" – Скопје, денеска беа исчистени  пристапните патеки и неколку критични локации во парк шумата „Гази

Од Општината информираат дека во следната фаза започнуваат со обнова и поставување на нова урбана опрема во парк шумата. Нов модерен парк за миленици ќе биде новата содржина што ќе ја краси парк шумата Гази Баба, а на повеќе локации низ самата парк шума ќе бидат поставени реквизити за миленици и посебна урбана опрема.

– Целта на оваа акција е да бидеме пример за сите оние кои ја загадуваат животната средина. Да им покажеме дека кога сме во природа, треба и ѓубрето кое што сме го направиле, да го собереме и фрлиме во соодветни контејнери, истакна градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски. 

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин.

Повеќе од 100 полицајци учествуваа во акцијата за спречување на тепачката која избила во четвртокот вечерта на плоштадот Александерплац во германскиот главен град.

Полицијата соопшти дека уапсени се девет лица, а се претпоставува дека тепачката била организирана, со оглед дека се собрале повеќе од 400 луѓе, откако двајца главни поттикнувачи на инцидентот, ги повикале своите обожаватели да им се придружат на соочувањето.

Тензиите ескалирале, по што избила голема гужва меѓу 50-на луѓе.

 

Во Струмица продолжи акцијата за чистење диви депонии

Продолжува акциjата за чистење на комуналниот отпад во повеќе населени места на територијата на општина Струмица со конкретни активности на ЈПКД „Комуналец" во соработка со општината и голема помош со механизација на дел од приватниот сектор. 

Денес се чистеа диви депонии во населените места Банско, Муртино и Просениково.

Раководителот на секторот „Комунална хигиена" при ЈПКД „Комуналц",Бранко Горѓиев, информираше дека првата недела од акцијата за чистење на дивите депонии биле подигнати 1.370 метри кубни отпад, а исчистени се депонии во населените места Просениково, Добрејци и Водоча.

-Со овие акции се очекува значително да се подобри состојбата со непрописното одложување на отпадот, намалување на неговото штетно влијание и локализирање на депониите со цел полесна контрола на истите, рече Горѓиев,

Градоначалникот Коста Јаневски и директорот на „Комуналец", Зоран Горгиев и денеска повторно упатија апел до граѓаните за совесно и правилно да го одлагаат својот отпад, со цел да се спречи создавање на диви депонии и да се сфати пораката дека заштитата на животната околина зависи од сите нас./МИА

притисни ентер