Иранска адвокатка осудена на 38 години затвор и 148 удари со камшик (ВИДЕО)

Адвокатката за човекови права од Иран , Насрин Сутудех , е затворена минатата година , а во понеделникот доби и драконска казна.

Нејзиниот сопруг Реза Кандан тврди дека адвокатката е осудена на 38 години затвор и на 148 удари со камшик. Сутудех беше адвокат на опозициските активисти , како и на жените осудени поради симнување на превезот преку лицата , хиџаб.

Таа е уапсена и затворена во јуни минатата година под обвинение за шпионажа , ширење пропаганда и навреда на иранскиот врховен водач.

Во Иран од лани почна женското движење за појавување на јавни места на храбри жени , кои ги фрлаат хиџабите и бурките . Носењето на оваа прекривка во Иран е регулирано со закон.

Според државните медиуми и судот , адвокатката добила ,,само” седум години затвор . Судијата Мохамед Мокисех изјавил дека жената е осудена на пет години затвор за собири против националната безбедност и две години затвор за навреда на врховниот лидер , Али Хамнеи.

Николовски: МЗШВ работи на креирање услови за производство на квалитетна домашна пченица

Индивудуални земјоделци, компании, стручната јавност од државата и соседството имаа можност да ги видат современите практики во производство на житни култури со користење сертифициран семенски материјал .

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, кој присуствуваше на манифестацијата „Ден на полето 2019" истакна дека овој сектор е особено значаен и дека како Министерство работат на креирање услови за производство на квалитетна домашна пченица.

-Во следните две недели ќе биде распишан оглас за околу 10.000 хектари слободна земјоделска површина на територија на државата. Употребата на нови современи агротехнички мерки во производството и употреба на сертифициран семенски материјал се клучни за поголемо производство на пченица со висок квалитет, рече министерот.

На овој начин се остварува повисок принос, но и повисока откупна цена пченицата и јачменот. За да се поттикне употребата на сертифицираниот семенски материјал во производство на житни култури, рече министерот во програмата за директни плаќања за производство на домашен сертифициран материјал се издвојуваат 20.000 денари по хектар за прва генерација и 15.000 за втора генерација, а за земјоделците кои користат ваков материјал и имаат површини од  пет до 50 хектари добиваат субвенција од 14.400 денари.

Употребата на овој материјал, според министерот, носи одржливост која е неопходна во услови кога климатските промени се предизвик и носат штети врз производството. Николовски најави дека во наредниот период Министерството ќе промовира сет мерки кои со средства од државата ќе им помогнат на земјоделците да се адаптираат.

Приносите од пченицата, додаде варираат во различни години, а минатата имало тешка жетва, по што во координација со земјоделците и мелничарите биле донесени сет мерки за стабилизирање на пазарот.

-Воведовме субвенција од еден денар за килограм откупена домашна пченица за мелничарите, со цел да се поттикне производството, откупот на домашна пченица и договорното производство. Пркеу оваа мерка, минатата година биле откупени 59.000 тони пченица и исплатени околу милиони евра дополнителни средства, рече министерот.

Тој посочи дека пред почетокот на пролетната сеидба биле исплатени  околу шест милиони евра за основните субвенции по површина за полјоделските култури и ова според министерот бил еден од сериозните предизвици, со кои се соочувале минатата година заедно со решавање на заостанати долгови, наследени проблеми и почитување на календарот за исплата на субвенции.

-Во тек е јавниот оглас за набавка на гориво за земјоделска механизација, што е и последен чекор од воведувањето на процедурата за оваа нова мерка за зелена нафта која што беше ветена пред граѓаните, после долга и тешка процедура во претходните месеци или година и половина од воведување од законот, денеска се наоѓаме пред завршување на тендерот за набавка на оваа нафта, односно оваа мерка, рече министерот.

Според него, мерката ќе ги намали производствените трошоци.

-Кофинансирањето ќе биде 30 проценти со законска можност која веќе е внесена од следната година овој процент да се зголеми и до 50 проценти. Во оваа 2019-та година за реализација на оваа мерка се обезбедени дополнителни 3,5 милиони евра кои што не се во буџетот за субвенции, туку се дополнителни средства обезбедени од Министерството за финансии, рече министерот за земјоделство.

Тој повтори дека мерките за зголемување на производството на житни култури ќе имаат поголем ефект, доколку се употреби сертифициран семенски материјал, за што е потребна и науката, нагласувајќи дека Министерството останува фокусирано на окрупнување на површините, зголемување на производствоо на домашна пченица.

Овие компании кои ја организираат манифестацијата, произведуваат сертифициран семенски материјал, користат современа механизација, нови технологии и оттаму додаваат дека унапредувањето на овие мерки, користењето современи технологии, почитување на роковите може да го  зголеми приносот и доколку останатите во овој сектор ги применуваат ќе се зголеми приносот и производството на житни култури на ниво на државата. 

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе се одржи нов референдум за членството на Велика Британија во Европската унија.

Меј рече дека предлогот на договорот за повлекување од ЕУ, кој планира да го претстави на парламентот идниот месец, вклучува одредба за гласање за одржување нов референдум за Брегзит.

Ова е клучно барање на бројни опозициски пратеници, вели АП, додавајќи дека Меј нуди отстапки за она што таа го нарекува ,,последна шанса” за да се обезбеди регуларното британско заминување од Унијата.

 Договорот кој Меј го постигна со ЕУ, досега трипати беше одбиен од страна на Британскиот парламент.

Археолошки музеј ги отвори вратите за кучињата придружници

 Археолошкиот музеј на Македонија од денеска ги отвора своите врати за кучиња придружници на лицата со попреченост.

– Како општествено одговорна институција која прва меѓу музеите во нашава држава ја донесува оваа одлука, апелираме дека институциите од областа на културата треба да бидат достапни секому и да придонесат за подигнување нa свеста и овозможување слободен пристап на кучињата придружници, наведуваат во соопштението од Археолошкиот музеј.

Оттаму потсетуваат дека ги исполнуваат сите услови за непречен пристап на лица со телесна инвалидност и оти располагаат со лиценцирани водичи за лица со попреченост. 

притисни ентер