Костовски и Лазаревски од УБК успеале да изнесат само 5% од „бомбите“

Само 5 отсто од прислушуваните таргети во УБК успеале да изнесат свиркачите Звонко Костовски и Ѓорѓи Лазаревски. 

Така денеска на судењето за случајот Тврдина – Таргет кој се однесува на масовното прислушување сведочеше Костовски. Меѓу разговорите кои ги експортирале, рече тој,  некои се дуплирале во случаи кога ги копирале разговорите на два таргета, давајќи пример за разговорите помеѓу ексминистрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески.

Јас и мојот колега Ѓорѓи Лазаревски бевме тие кои се договоривме да ги снимаме и да ги предадеме на професорот Верушевски. Како количина или број на разговори не би можел да дадам проценка. Но, како проценти од вкупниот број на нелегални таргети стануваше збор за мал дел, нешто можеби под 5 отсто од нелегално прислушуваните таргети, мислам од вкупно нелегално прислушуваните таргети.

Со неговото сведочење се отвара дилемата, каде завршиле материјалите од другите прислушувани таргети. Поранешниот министер за внатрешни Павле Трајанов, вели дека постои можност тие разговори во иднина да бидат злоупотребени. Се сомнева дека завршиле кај оние кои тогаш имале пристап до УБК.

Костовски појаснуваше и технички податоци, односно кој од броевите на соговорниците бил таргетот, во колку часот бил разговоро. Тој истакна и дека Заев бил прислушуван под псевдонимот Зо За. Тој откри и дека нелегално се прислушувало и се правеле транскрипти и од компјутер кој бил надвор од УБК. Поточно, по барање на Горан Грујевски, како што рече,  еден компјутер бил сместен и во стан во зграда кај Железничка.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев во Владичин Хан се радува на успешните потфати на нашите соседи

Република Србија го заврши коридорот 10 низ најтешката траса долж истиот, а Зоран Заев во Владичин Хан се радува на успешните потфати на нашите соседи.

Очекувано е секој возач и патник кој што ќе го користи коридорот 10 да се радува на новото автопатско решение, но Заев е премиер и зема плата од граѓаните на Македонија не само да се радува на туѓите успеси туку и да сработи нешто за кое што е платен.

Додека во соседството пуштаат автопати, Заев една година не може да го пушти готовиот автопат Скопје – Штип, кој беше завршен од владата на ВМРО-ДПМНЕ.

На Заев му требаа месеци за да договори трубачи и да го пушти завршениот автопат Демир Капија – Смоквица, направен во време на ВМРО-ДПМНЕ.

За разлика од Заев лидерите на земјите од регионот забрзано работат за нивните граѓани и држави.

Работата е непознат поим за Заев. Тој не ја практикува дома, затоа и оди во странство да види како изгледа ефектот од истата.

Заев е скаран со зборот инвестиција. Тој и неговата неспособна влада за првите три месеци оваа година реализираа само 6% од годишно предвидените капитални инвестиции.

Зоран Заев за разлика од лидерите на другите држави во регионот и Европа е синоним за корумпиран неработник и неспособен.

Државата само тоне со Заев, затоа и треба да си замине. Граѓаните ја чекаат металата на Заев, која ќе го измете него и целата негова влада. /МИА.

Сетот безбедносни закони пред собраниските комисии

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за одбрана и безбедност, за европски прашања, за надворешна политика, за политички систем и односи меѓу заедниците, и Законодавно-правната комисија.

Членовите на Комисијата за одбрана и безбедност ќе расправаат за предло измените на Законот за следење на комуникациите, на Законот за внатрешни работи и на Законот за странци. Комисијата за одбрана и безбедност ќе ги разгледа и предлог – законите за Агенција за национална безбедност и за координација на безбедносно-разузнавачкaта заедница во Република Северна Македонија и двата во второ читање. Истите закони подоцна во текот на денот треба да бидат на дневен ред и пред Законодавно-правната комисија.

Пратениците на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, меѓу другото, ќе разговараат за Извештајот за работата на Агенцијата за aдминистрација за 2018 година, за годишниот извештај за работата на Судкиот совет и Народниот правобранител. /МИА.

Патувачкиот автобус на ЕУ низ осум градови во земјава

Амбасадори од неколку земји членки на ЕУ, студенти и претставници на медиуми од денеска до 31 мај ќе посетат осум градови низ земјава. 

Патувачкиот автобус на ЕУ со претставници од Делегацијата на Европска Унија е дел од кампањата „ЕУ за тебе".

Целта на патувачкиот автобус на ЕУ, организиран од Делегацијата на Европска Унија, е да се воспостави директна комуникација со граѓаните и да се дискутира за нивните надежи и грижи во врска со Европската Унија и европската иднина на Северна Македонија.

Граѓаните ќе имаат можност да постават прашања поврзани со Европската Унија, процесот на пристапување во ЕУ, можностите за финансирање преку ИПА и други програми за помош на ЕУ, преку директна комуникација со екипата на ЕУ патувачкиот автобус. 

 Посетите вклучуваат дебати со ученици од средните училишта за „Визијата на младите за Европската Унија", велосипедски родео активности за најмалите, како и други активности. /МИА.

притисни ентер