Се ближи крајот – претставен последниот дизел модел на Фолксваген

Фолксваген пред неколку дена го претстави новиот Туарег во V8 дизелска изведба , последен модел на ваков погон .

Станува збор за мотор со сила од 421 Кс и 900 Нм . Големиот СУВ за само 4,9 секунди забрззува од 0-100км/час со потрошувачка помала од 10 литри.

Маркетинг директорот на Фолксваген Јирген Стакман на саемот во Женева изјави дека многу веројатно тоа е последниот автомобил со V8 дизел мотор. Тој објаснува и зошто е лансиран овој модел.

,, Сретнав многу сопственици на Туарег V10 TDI , кој никогаш нема да го продадат. Иста е идејата и со V8. Тоа е за клиентите што сакаат нешто добро , а токму тоа и ќе го добијат.”, вели Стакман.

Книгата за нарачки на овој Туарег се отвора во мај , а цената се уште не е позната.

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер