Најмалку седум ученици загинаа во уривање на училишна зграда (ФОТО)

Голем број луѓе се заробени во урнатината на училишната зграда , а до сега се извлечени телата на седуммина ученици во нигерискиот град Лагос.

Голем број од децата и возрасни се заглавени под урнатините , а во тек е акција за нивно спасување.

Трикатната зграда , на чиј врв било сместено приватно училиште се урнала околу 10 часот по локално време.

Ова не е прва слична несреќа во Нигерија. Во 2016 загинаа над 100 луѓе кога се урна црква. Истата година во Лагос се урна петкатница во градба и тогаш загинаа најмалку 30 лица.

Виенски економски форум – нови перспективи за Република Северна Македонија

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска ќе учествува на Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија".

Делегацијата, во која учествуваат вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, како и министерот за образование и наука Арбер Адеми на формумот, покрај дискусија за можностите за инвестирање во Северна Македонија,  ќе остварат и средби со претставници на реномирани австриски компании.

Во Виена, предвидена е средба на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. /МИА.

Три лица загинаа, а најмалку 20 се повредени кога автомобил излета во Куба

Три лица загинаа, а најмалку 20 се повредени кога автомобил Олдтајмер излета од познатиот булевар Малекон, во Хавана и влета во пешаци, соопштија кубанските власти.

Како што пренесуваат локалните медиуми, двајца од повредените се странци, но не е објавено од која националност.

Се наведува дека меѓу загинатите е и новинарот Улисес Каналес од кубанската агенција Пренса Латина.

Властите ги истражуваат причините за несреќата.

Заев на средба со Хајнц Фишер

„Европа треба да ја награди Македонија за храброста да се издигне и над најтешките предизвици“, порачал премиерот Заев на средбата со поранешниот австриски претседател Хајбц Фишер во Виена.

На  средбата, Заев го информирал. Фишер за последните политички случувања во земјата, односно успешно спроведените претседателски избори, како и текот на реформите во неколку клучни области.  

Истовремено, на средбата била потврдена поддршката којашто република австрија во континуитет и ја дава на Македонија на нејзиниот пат кон интеграцијата во Европската унија,,

„Северна Македонија за кратко време стана модел, пример како се решаваат дури и најтешките билатерални прашања и затоа Европа треба да возврати и да ја награди нашата земја“, истакнал Заев на средбата со  Хајнц Фишер.

притисни ентер