Kако да се заштитат децата од МРСА?

Нема потврда за нови инфицирани со бактеријата МРСА, соопштија од Инстиутот за јавно здравје и ДСЗИ, откако вчера беа потврдени 4 случаи со МРСА во скопски Чаир и Бутел во училиште и во градинка.

 Од Институот за јавно здравје велат дека оваа бактерија е опасна само за новороденчиња и луѓе со слаб имунититет. Сепак за да се потврди МРСА потребен е брис каде резултатот ќе покаже на кој антибиотик е ранлива бактеријата. 

Бактеријата се пренесува преку контакт, доколку хигиената е на пониско ниво и нередовно миење раце. За спречување потребно е изолирање на инфицираниот и високо ниво на хигиена.

МРСА-та е клиничка бактерија, но во последно време се почесто ја има и надвор од болниците. Епидемилозите велат дека нерпавилната хигиена во болнците, но и по излегувањето од болниците со неправилна хигиена МРСА-та може секаде да се вдоми.

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер