Дневен хороскоп за 12.3.2019

Дневен хороскоп за вторник , 12 март 2019 година. 

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Со паметни постапки ќе го одржите балансот во врската. Добра забава е можна со пријатели или во поголемо друштво.

Кариера

Би можеле да добиете пофалба за својот труд околу развојот на деловните контакти и поврзување луѓе.

Здравје и совет

Преминете од зборови на дела

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Повторно ќе добиете можност за зближување и поопуштен однос со саканата личност. Прифатете ја со добри намери.

Кариера

Ќе најдете спасувечко решение за некои деловни проблеми , кои ве измачуваа, но и натаму треба да работите на вашата концентрација.

Здравје и совет

Издржете.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Доколку има помали проблеми во вашата врска , пријател ќе ве извлече од кризата и ќе ви даде искрен совет.

Кариера

Тргнавте во нова насока што ветува,  а сега мора да поработите на деталите и да се обидете да бидете трезвени.

Здравје и совет

Вежбајте јога.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Не постои нешто што не можете да направите за саканата личност. И самите се чудите како се ви тргнува од рака.

Кариера

Оние кои имаат апстрактна работа , ќе имаат одлични резултати. Другите и натаму ќе го слушаат својот внатрешен глас и ќе бидат одлични.

Здравје и совет

Можете да преместите планини.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Веројатно ќе успеете добро да се забавувате и така ќе ги подобрите личните односи. Сепак , ќе почекате на емотивното исполнување.

Кариера

Ќе продолжите да ги развивате своите инвентивни идеи. Денеска доаѓаат информации , кои долго време ги чекавте.

Здравје и совет

Ви расте еланот.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Своите грижи ќе ги заборавите и ќе се свртите на секојдневнието. Така ќе си ја олесните душата и ќе станете пореални.

Кариера

Одличен ден за склучување оригинални или специфични деловни зделки.Отворете си ги очите , шансата доаѓа на лето.

Здравје и совет

Разбудете се.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Навиката е нешто што може да биде добро или лошо. Не се навикнувајте на осаменост , зашто овој период ќе помине.

Кариера

Одличен ден за секаков вид работа што ја работите. Околностите , луѓето и настаните ќе ви одговараат.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е убаво.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашите прјатели или друштвото ќе ве поттикнат да делувате на исправен начин и да заземете правилен став по љубовните прашања.

Кариера

Доколку некои луѓе ви се причинува дека се глупави , не морате тоа отворено да им го покажете. Никој не е совршен ,а и со нив треба паметно дас е работи.

Здравје и совет

Дишете длабоко.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Тајно или отворено , ќе настојувате да дојдете до љубов.Во тоа ќе ви помогнат блиски луѓе , на кои секогаш можете да се потпрете.

Кариера

Иако некои од вашите соработници ќе има посебни барања , вие лесно ќе најдете заеднички јазик и успешно ќе го постигнете саканиот резултат.

Здравје и совет

Не манипулирајте со другите , туку бидете прибрани.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Конечно ќе најдете вистински зборови и правилен пристап за да освоите нечие срце. Ги надминавте претерувањата.

Кариера

Денеска би можел да се случи оној момент кога работите ќе си дојдат на свое место. Ќе ви биде убаво.

Здравје и совет

Ќе бидете задоволни.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Некои ќе мислат дека сега можат се` , па сепак постојат ограничувања што се однесуваат на пристојното однесување и почитување на другите.

Кариера

Само продолжете да гио развивате она што ви е се` појасн. Денеска добивате потврда за тоа од новите соработници кои ве поддржуваат.

Здравје и совет

Сега сте во одлична форма.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе исчезнат грижите и денеска вие ќе можете да и се препуштите на љубовта на начин на кој отсекогаш сте сакале.Ќе ви биде убаво.

\Кариера

Интуитивната страна на вашата личност ќе ве доведе до исклучително добитна комбинација на работа.

Здравје и совет

Пред вас е ден полн со радост.

ПК Љуботен: Голема количина снег долж патеката за искачување на Титов врв

Поради големата количина снег која не е забележана во изминативе 38 години замолуваме сите кои ќе дојдат на искачувањето да ја почитуваат програмата и обврските како учесници важни за нивната безбедност. 

 Планинарскиот клуб Љуботен на одржаната прес-конференција во пресрет на 38-то традиционално искачувањето на Титов врв овој викенд со напомена до учесниците да бидат внимателни на при движењето поради многу снег на Шар Планина. Во недела искачувањето е предвидено е да започне во 6:30 часот од Попова Шапка по „Вакуфска патека", но, поради временските прилики можни се измени, велат од клубот.

-Поради големата количина снег која не е забележана во изминативе 38 години замолуваме сите кои ќе дојдат на искачувањето да ја почитуваат програмата и обврските како учесници важни за нивната безбедност. Во зависност од метеролошките услови, пред се, поради нивната безбедност клубот има право да ја промени патеката на движење за која сите благовремено ќе бидат известени. До недела наши членови ќе бидат и на терен и ќе ја следат состојбата-истакна Јован Божиновски, претседател на клубот.

Годинава настанот е дел од кампањата „ЕУ за тебе" помогната од канцеларијата на ЕУ во Скопје. -Во сабота од 12 часот ќе има акција за чистење во близина на хотелот Попова Шапка во рамки на кампањата # TrashTagChallenge, потоа следува дебата на тема „Планинарењето, поттик за здрави навики кај младите„ како и изложба насловена „Попова Шапка низ времето" со проспекти за скицентарот од 1938 до 2018 година, рече Славко Костовски, член на клубот.

Годинешното искачување се посветува на професорот Љупчо Меловски, познавач на Шар Планина заштитник на природата и поддржувач на клубот, кој почина годинава на 60-годишна возраст. Во сите досегашни 37 искачувања на Титов врв на 2747 метри надморска височина се искачиле 24.607 луѓе, бележат во клубот. Патеката се оценува како средно тешка, со вкупна должина од 14 километри и висинска разлика од 1.047 метри и за еден правец е потребно колу 4 часа.

Нова драма во семејството Касиљас!!

По срцевиот удар на легендарниот шпански голман  Икер Касиљас сега сериозен здравствен проблем дијагоностициран икај неговата убава сопруга Сара Карабонеро.

Убавата ТВ водителка  и сопруга на славниот голман открила дека и дијагностициран тумор на јајниците!!

35 годишната Сара која се уште не се опоравила од срцевиот удар на сопругот Икер , сега мора да се соочи со тешката болест, ракот на јајниците.

-Се уште не сме опоравени од првиот шок, а живото повторно не изненади. Сега се работи за мене , станува збор за оној збор кој тешко ми е да го напишам.Пред неколку дена при преглед лекарите ми открија малиген тумор на јајниците. Се е во ред го пронајдовме на време, но следуваат неколку месеци борба во текот на лекувањето. Самоуверена сум и смирена, верувам дека се ќе биде во ред. Патот е тежок но ќе имаме убав крај.Имам поддршка од семејството пријателите и врвниот тим на лекари, напиша Сара.

Икер и Сара се во брак од 2016 година.

Исповед на ТВ водителка, живее во брак без секс!!

51- годишната ТВ водителка, новинарка и писателка Урлике Џонсон поднела барање за развод од сопругот Брајан Монет по 11 години во брак, поради тоа што осум години во бракот немала сексуален однос со мажот.

Познатата новинарка мислела дека веќе  никогаш нема да има секс и дека тој дел од нејзиниот живот е готов поради тоа што имала 50 години.  

„Пред две години, како ми се ближеше мојот 50 ти роденден помислував дека веќе никогаш нема да имам секс. Живеев во брак без секс. Скоро една деценија немав сексуален однос. Тоа просто не е во ред! Се чувствував неприродно и како тој дел од мојот живот е завршен“ , признала Урлика .

Таа смета дека сопругот не можел да и стори нешто полошо.

Водителката воедно признала дека на почетокот на нивниот брек кој започнал пред 11 години имало сексуална хемија, но дека никогаш нема да и биде јасно зошто пламенот исчезнал!.

притисни ентер