Кинезите најавија изградба на ,,вештачко сонце” до крајот на годинава

Во ноември минатата година кинеските научници објавија дека експерименталниот физиски реактор , односно ,,вештачкото сонце” , кое го имитира процесот на нуклеарна фузија постугнал пресврт со температура од 100 милиони степени целзиусови.

Но , сега научниците отидоа чекор понапред и објавија дека до крајот на годинава ќе ја довршат изградбата на ,,2М Токамака”. Според раководителот на Кинеската национална нуклеарна корпорација Дуран Ксуру , проектот ќе биде завршен до крајот на 2019.

,,Плазмата на вештачкото Сонце главно се состои од електрони и јони. , а реакторите што ги имаме веќе постигнаа температура на електроните поголема од 100 милиони степени во јадрото на плазмата и температура на јоните од 50 милиони степени.”

Ако Токамак почне да работи , ќе послужи како подлога за идните фузиски реактори и со тоа Кина ќе го исполни сонот за чиста енергија.

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер