ПИЈАН КРАП

Рецепт на: Светлана Јакимовска

Потребни состојки: 1 свеж крап, 5 компири, 200 мл. сок од портокал, 250 мл. бело вино, 3 лимони, 2 портокала, 50 гр.путер, 100 гр. кашкавал, 4 чешни лук, малку малиново масло, малку сончогледово масло, малку магдонос, 200 гр. ориз, малку марула, 2-3 лажички сол  и малку зачин од сув зеленчук.

Постапка:

2 компира се сечат на поголеми парчиња и се редат во тепсијата.

Врз компирот се става исчистен свеж крап и се посолува.

Крапот се попрскува со маслиново масло и се засекува по целото тело.

Врз горниот дел од крапот се ставаат парчиња портокал а во засеците парчиња лимон и се полева со сок од портокал.

Во внатрешноста на крапот се става неколку чешни лук и малку магдонос и се полева со бело вино.

Крапот се пече во загреана рерна околу 70-90 минути.

Додека се пече крапот се подготвува прилогот.

Три компири се чистат и се засекуваат до пола по целата должина.

Се редат во тепсија и се зачинуваат со зачин од сув зеленчук.

Во засеците се ставаат ленти од путер.

Компирите се полеваат со маслиново масло, врз нив се реди сечкан кашкавал и се печат во загреана рерна.

Откако ќе се испече крапот се декорира со: печен компир,  варен ориз, лимон, портокал  и марула.

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер