ЗЛАТЕН ДЕВЕТТАБАН

Рецепт на: Љубица Петреска

Потребни состојки:  1кг. брашнo, 500 гр.сирење, половина пакетче квасец, 3 јајца, ½ филџан масло, малку сол, малку сусам, малку шеќер и малку млака вода.

Постапка:

Во подлабок сад со брашно се додава: половина пакетче квасец, 3 јајца, ½ филџан масло, малку сол, малку шеќер и малку млака вода.

Се замесува тесто со раце.

Откако тестото добро ќе се измеси се дели на 8-9 топчиња.

Секое топче се расукува и се премачкува со масло,

Потоа се расукува во кора се средна големина.

Одозгора се става дробено сирење и малку масло.

Кората со сирењето се превиткува 2 пати и се попрскува со масло.

Потоа се превиткува уште два пати и се попрскува со масло.

На крај се превиткува уште два пати од краевите.

Истата постапка се повторува и со останатите топчиња од тесто.

Потоа се редат во тепсија и се посипуваат со сусам

Се печат во загреана рерна околу 20 минути на 200 степени.

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер