ПОСНА ТОРТА

Рецепт на: Лиле Томова

Потребни состојки:  2-3 чаши брашно, 100-200 гр. ореви, 3-4 лажици мармалад, малку брусница, 1 чаша шеќер, 1 чаша масло, неколку лажички сода бикарбона, 1 пакетче ванилин шеќер, 2 чаши минерална вода и малку кокос.

Постапка:

Во подлабок сад се става: 1 чаша масло, 2 чаши минерална вода, 1 чаша шеќер, 2-3 чаши брашно и 1 пакетче ванилин шеќер.

Состојките се мешаат се додека не се добие хомогена смеса.

Потоа се додаваат 3-4 лажици мармалад и повторно се промешува.

Се додаваат неколку лажички сода бикарбона, малку брусница и ореви.

Сите состојки треба добро да се промешаат.

Смесата со состојките се става во тава премачкана со масло и посипана со брашно.

Се пече во загреана рерна околу 30 минути на помала температура.

Откако ќе се испече се премачкува со мармалад и се посипува со кокос

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер