Столтенберг ја обвини Русија за развој на нуклеарната програма

Москва продолжува да развива проектили , кои би можеле да носат нуклеарни глави , кршејќи го билатералниот договор со САД , предупреди генералниот секретар на НАТО , Јенс Столтенберг.

САД и НАТО тв рдат дека рускиот систем на крстаречки ракети SSC-8 го крши Договорот за елиминација на проектили од среден и краток дострел од 1987 година.

Вашингтон на почетокот на месецов најави дека се повлекува од договорот , на што Москва одговори истиот ден со иста мерка. Москва има рок од шест месеци за да докаже дека го почитува договорот пред да го раскине.

Столтенберг денеска ја повика Русија да ,,ја искористи последната шанса за да тргне по одговорен пат “ , напомнувајќи дека НАТО ќе мора да се подготви за свет без договорот.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер