Новото име Р. Северна Македонија ќе почне да се употребува по објавата во Службен весник

Таблите со новото име на државата, кои треба да се постават на институциите и граничните премени се веќе изработени.

Кога ќе бидат ставени зависи од тоа кога „Службениот весник“ да ги објави уставните измени. Граничниот премин „Богородица“ кон Грција ќе биде првиот каде што ќе биде поставена таблата со новото име Република Северна Македонија.

Таму е Јован Ѓоргоски. Предуслов да се постават таблите е вербалната нота од Грција, по која Преспанскиот договор и официјално ќе стапи на сила.

Иако беше најавено за вчера, нотата се уште ја нема, дали знаеш на што се должи ова неочекувано одложување?

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер