Полска и Норвешка меѓусебно си ги протераа дипломатите

Норвешките власти за ,,персона нон грата” го прогласија полскиот конзул во Осло , соопшти полското МНР и најави дека веднаш ќе врати со иста мерка.

,,Норвешките власти го прогласија конзулот Славомир Ковалски за непожелен и сега не може да ја врши својата должност. “ , објави на Твитер заменикот министер за надворешни работи на Полска , Симон Синковски.

Според портпаролката на норвешкото МНР , Кристин Ернстад , однесувањето на полскиот конзул не доликува на неговата функција и статус.

Ковалски беше вклучен во случајот на полски деца , сместени во норвешки установи и кои поради злоставување им биле одземени на родителите , полски државјани во Норвешка.

За норвешките власти , однесувањето на конзулот било насилно кон државните службеници , кои биле попречувани од него во вршење на работата , а воедно ја попречил и полицијата и ги занемерил нивните наредби.

Макрон го уверил Пендаровски дека не нуди алтернатива на ЕУ за Скопје, но бара време

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, по средбата со неговиот француски хомолог Емануел Макрон, порача дека има „отворен и динамичен" разговор, но гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема. Макрон бара време за внатрешната реформа на ЕУ.

Претседателот Пендаровски ги изложил своите аргументи пред Макрон, и ги слушнал неговите. Според Пендаровски, Франција веќе поднела неформален предлог (нон-пејпер) до земјите членки на ЕУ за реформата на методологијата на пристапните преговори за членство, реформа која Макрон ја бара пред да даде зелено светло за Македонија и Албанија.

– Претседателот Макрон веќе почнал со расчистување на новата методологија. Тие имаат предложено „нон-пејпер" до земјите членки пред една недела, и очекуваат во наредните месец, два, сѐ да заврши со коментари од другите земји членки, евентуално амандмани. Начелно тој мисли дека методологијата најдоцна треба да биде усвоена до март, изјави Стево Пендаровски по средбата со шефот на француската држава.

Пендаровски вели дека Макрон му рекол дека би можело да се очекува конечно одлука за отворање преговори во мај на Самитот во Загреб, но не му дал гаранции дека таа одлука ќе биде позитивна.

– Сите опции се отворени со тоа што Макрон на средбата децидно кажа дека одлагањето е затоа што на ЕУ и треба повеќе време. Тој ми рече „моја стара заложба е продлабочување на ЕУ и промена на методолгијата, знам дека можат да одат паралелно, вие сега сакате само отворање тоа ми е јасно", му рекол Макрон на Пендаровски и во ниту еден момент не му споменал дополнителни реформи, ниту законот за обвинителство како услов за отворањето преговори.

Македонскиот претседател за време на средбата инсистирал на тоа дека Македонија не прифаќа никаква друга алтернатива на полноправното членство во ЕУ, со што се согласил Емануел Макрон.

– Прецизно ми рече дека никогаш не била неговата намера да ни даде алтернатива на полноправното членство, само сака да го подобри процесот, да не продуцира само бирократски успеси, а суштински неуспеси, рече Пендаровски.

Според него, за Македонија не претставува никаков проблем промената на методологијата.

– Нека ја менуваат како сакаат, ние стоиме зад принципот на реверзибилност. Дури во еден момент му реков дека и како полноправна членка кога би биле, да нѐ исклучите од членство во ЕУ, слободно направете го тоа, не ми е интерес мене да бидам членка таму, а да не бидам демократија, изјави претседателот Пендаровски за медиумите по средбата со Макрон.

За крај, претседателот Пендаровски соопшти дека Емануел Макрон му најавил дека ќе ја посети Северна Македонија во првата половина на 2020-та.

Пендаровски оствари средба со Макрон на маргините на Парискиот мировен форум, но и со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, и со австриската канцеларка Биргит Бирлајн./МИА

Мицевски: Буџетот на Заев е најнеразвојниот буџет кој Македонија некогаш го имала

Зоран Заев и Нина Ангеловска денеска го презентираа најголемиот буџет во историјата на државата. Власта во 2020 година планира да потроши 3.9 милијарди евра, на популистички и неразвојни програми.

3.9 милијарди евра буџет, а ниту денар повеќе за капитални инвестиции, ниту денар повеќе за развој. Буџетот на Заев е најнеразвојниот буџет кој Македонија некогаш го имала.

Заев најде пари за се, само не за капитални инвестиции и други инфраструктурни објекти, кои креираат трајна вредност.

Одвојувањето на само 380 милиони евра за капитални инвестиции кога буџетот е проектиран на 3.9 милијарди евра е смешно.

Нема пари ниту за нови енергетски капацитети. Ништо од најавените Чебрен и Галиште, пренамената на ТЕЦ Неготино или вложувањата во РЕК  Битола и Осломеј. Последните ќе останат средства за испумпување пари за семејството.

И не само што крати од капитални инвестиции. Зоран Заев ги залажува и пензионерите. Првин им скрати три години по ред по 600 денари покачување, за сега да им ветува само 700 денари. Заев ги оштети пензионерите за 1.800 денари до сега, пари кои ќе ги имаа доколку Заев не беше власт.

Дополнително покачувањето на минималната плата со која се фали не се реализира во пракса, бидејќи работниците се принудени да враќаат дел од парите на рака, а институциите не преземаат ништо во однос  на тоа.

Во здравството имаме уште едно промашување. Заев вети бесплатно здравство за сите, а пари за тоа во буџетот нема.

Нема пари ниту за земјоделците, на кои им беше ветувана зелена нафта, а завршија со бонови од 500 денари за само 50.000 земјоделци, во услови кога во државата има над 100.000 земјоделци.

Очекувано е зошто Заев не инвестира во развој на државата. Тој инвестира во потенцијален изборен поткуп. Граѓаните нема да наседнат повторно на лагите на Заев. Без  разлика колку и да се труди Заев да купува гласови.

Никола Мицевски - член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

„Само Вистина“ вечерва со Дане Талески и Тимчо Муцунски

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Дане Талески и Тимчо Муцунски.

Почитувани дами и господа, нема повистинско време од денеска за да не продолжиме таму каде што застанавме вчера, во потрага по нашата и ваша вистина. Вечерва заедно со нашите гости, советникот на премиерот Дане Талески и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски. Не беше расположен за средба со Заев ама го нагости Пендаровски во Париз. Што го предомисли францускиот претседател? Дали ќе победат македонските аргументи или француското вето? Може ли Пендаровски да го разубеди Макрон? Доктори на науки никнат како печурки после дожд а квалификувани работници нема ниту за лек.

Владата сака да инвестира во човечки капитал а луѓе во државата се’ помалку. На чии сметки ќе завршат четири милијарди евра од буџетот? Власта се фали со отвореност кон граѓаните а недовербата во поделбата на тендерите остана. Кога граѓаните ќе кажат „не“ на расипничкото трошење на парите од нивниот џеб? Наместо кафеани и згради во скопски Центар ќе никне зеленило. Кисела Вода и Аеродром неќат да чујат за трева во нивното маало. Првата не се откажува од 100 нови згради а втората од високатница на сред училишен двор.

Зошто Богдановиќ може а Георгиевски и Марин не сакаат? Додека Тетово урива рекорди по загаденост, власта брка новинари од јавна дебата што со судбината на Шара, белите дробови на тетовчани. Во меѓувреме градоначалничката Арифи размислува за новата функција, амбасадорка во САД. Кој врв ќе ја вивне во височините а кој ќе ја спушти на земја? Оној на славна Шара или оној на уште пославниот Капитол Хил?

За вистината и височините, за парите или животот вечерва дебатираме само и ексклузивно на Канал 5. Во 18:30 со Дане Талески и Тимчо Муцунски во „Само вистина“.

притисни ентер